•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

رها عسکری زاده, فعال حقوق زنان با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
498

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “رها عسکری زاده, فعال حقوق زنان, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز سه شنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, “رها عسکری زاده”, فعال حقوق زنان, که چندی پیش قبل از خروج از کشور در فرودگاه بین المللی امام خمینی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد. 

براساس این گزارش؛ “رها عسکری زاده”, بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده و طی زمانهای آتی باید منتظر دریافت احضاریه برای حضور در جلسه دادرسی از سوی دادگاه انقلاب تهران باشد. وی از زمان بازداشت و و در دوران بازجوئی و تفهیم اتهام از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است. 

این فعال حقوق زنان, در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, در حالی که در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بود پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “رها عسکری زاده”, فعال حقوق زنان و شهروند ساکن تهران در حالی که برای مسافرت قصد خروج از کشور از طریق فرودگاه امام خمینی را داشت توسط ماموران امنیتی فرودگاه بازداشت و پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین و تفهیم اتهام توسط “صمد هادی پور”, بازپرس شعبه مذکور جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

 ماموران امنیتی پس از بازداشت “رها عسکری زاده”, به منزل شخصی و همچنین منزل پدری وی مراجعه کرده و پس از چند ساعت تفتیش “چند جلد کتاب”, “سی دی”, “عکس”, “هارد”, “لپ تاپ خواهر وی” را ضبط کرده و برای تحقیقات و بازجوئی از وی و بررسی با خود بردند.

سرکوب فعالان مدنی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: