•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

بازداشت یک شهروند ساکن توابع شاهین دژ برای تحمل حبس تعزیری

0
132

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان شاهین دژ, رحیم پوراحمد, شهروند ساکن روستای قازانلی از توابع شاهین دژ را بازداشت و برای تحمل حبس به زندان میاندوآب منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, رحیم پوراحمد, متولد: ۱۳۵۹, ساکن روستای قازانلی از توابع شهرستان شاهین دژ برای تحمل حبس تعزیری ۵ ماهه خود بازداشت و به زندان میاندوآب انتقال داده شد. 

این فعال سیاسی در سال ۱۳۹۸, به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف جمهوری اسلامی در شهرستان بوکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده وی به شعبه دادگاه انقلاب شاهین دژ ارجاع و پس از تشکیل جلسه دادرسی به اتهام  همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف جمهوری اسلامی به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: