•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

اعتصاب غذای حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان لاکان رشت

0
440

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, حمزه درویش زندانی عقیدتی اهل سنت محبوس در اندرزگاه ۸ زندان لاکان رشت در اعتراض به تداوم نگهداری وی در این زندان با هدف انتقال به زندان رجائی هر کرج و مخالفت این زندانی عقیدتی با انتقالش در میان زندانیان جرائم غیر سیاسی و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۸ زندان لاکان رشت در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری وی در میان مجرمان قتل, سرقت مسلحانه و سایر جرائم خطرناک و همچنین اعتراض وی برای بازگرداندن وی به زندان رجائی شهر کرج اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی عقیدتی سنی مذهب از زمان انتقال به زندان لاکان رشت با انواع و اقسام رفتارهای قهرآمیز مسئولان این زندان مواجه شده است. این زندانی عقیدتی در حال تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده حمزه درویش در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “حمزه درویش از تاریخ ۳۰ اردیبهشت در زمانی که در سلول انفرادی زندان لاکان نگهداری می شد اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی عقیدتی سنی مذهب در حالی که روزهای سخت اعتصاب را در سلول انفرادی این زندان سپری می کرد به دستور مسئولان زندان دست و پای وی را با پابند و دستبند بستند تا از این طریق بتوانند زمینه ای برای فشار مضاعف مبنی بر شکستن اعتصاب غذای حمزه را ایجاد کنند. از روز پنجشنبه هفته گذشته به دستور دادستان گیلان این زندانی عقیدتی در حالی که توان راه رفتن از شدت ضعف جسمانی بر اثر اعتصاب غذا ندارد از سلول انفرادی خارج  و به بند۸ این زندان مکانی که متهمان جرائم سرقت مسلحانه و قتل نگهداری می شوند منتقل و به دلیل کمبود تخت مجبور به کف خوابی در این بند شده است. خواسته حمزه درویش بازگرداندن وی به زندان رجائی شهر کرج و رعایت اصل تفکیک جرائم در مورد وی است”. 

در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حمزه درویش, از اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج بدون اطلاع قبلی به بند قرنطینه زندان لاکان رشت منتقل شد. 

در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, حمزه درویش, اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج به  شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » منتقل و از بابت پرونده ای که با شکایت الله کرم عزیزی و محمدی, رئیس حفاظت اطلاعات زندان رجائی شهر کرج با عناوین اتهامات “نشر اکاذیب” و “تشویش اذهان عمومی” بر علیه این زندانی عقیدتی تشکیل شده توسط بازپرس “حاجی مرادی”, تحت بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت. 

در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در پی احضار به دفتر “حسن قبادی”, معاون زندان رجائی شهر کرج  با ضرب و شتم به سلول انفرادی منتقل شد. ضرب و شتم و انتقال “حمزه درویش”, به سلول انفرادی از بابت شکایت وی از “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه و “الله کرم عزیزی”, رئیس این زندان نسبت به جعل نامه و امضای این زندانی عقیدتی سنی مذهب و نامه سرگشاده ای که این زندانی عقیدتی از موارد نقض حقوق زندانیان توسط “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر نوشته بود صورت گرفت. 

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸, در حالی که ۱۹ روز را در سلول انفرادی به صورت تنبهی و بدون دسترسی به امکاناتی از قبیل پتو, لباس گرم و غذای مناسب با توجه به سرمای شدید هوا در فصل زمستان سپری کرده بود به اندرزگاه محل اقامتش در زندان رجائی شهر بازگردانده شد. 

بازگرداندن حمزه درویش, به اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در حالی صورت گرفت که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, تداوم نگهداری این زندانی عقیدتی در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج در وضعیت بسیار بد را اطلاع رسانی کرده بود. 

 همچنین پیشتر نیز یک منبع نزدیک به حمزه درویش, در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود؛ “پدر حمزه درویش در پی تماسهای مکرر با الله کرم عزیزی, رئیس زندان رجائی شهر و پیگیری وضعیت فرزندش در نهایت از وی خواسته شد که جهت اطلاع از حال فرزندش به زندان رجایی شهر مراجعه کند و با رئیس زندان ملاقات کند که متاسفانه با وجود طی کردن مسافت طولانی “از شهرستان تالش به تهران” جهت ملاقات با او راهی زندان رجایی شهر شده بود که متاسفانه اجازه ملاقات با الله کرم عزیزی, رئیس زندان رجائی شهر به وی داده نشد و پس از تاکیدهای فراوان از سوی وی “سیگارودی”, رئیس این زندان موافقت کرده بود که با وی ملاقات کند”. همچنین “پدر حمزه درویش به ناچار برای اینکه بتواند از وضعیت پسرش و نجات او کاری بکند به دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین مراجعه کرده بود و پس از صحبت با “محمد برائه”, رئیس شعبه ۱ اجرای احکام کیفری به وی گفته شده بود که انتقال فرزندش به سلول انفرادی بنا بر تصمیم مسئولان زندان رجائی شهر بوده است”. 

 در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, حمزه درویش در نامه ای سرگشاده با مضمون “قتل خاموش در زندان رجائی شهر کرج”, به مسائل و مشکلاتی که از زمان انتصاب “الله کرم عزیزی”, رئیس جدید زندان رجائی شهر کرج که پس از انفصال “غلامرضا ضیایی”, از سمت ریاست زندان رجائی شهر کرج وی بعنوان رئیس جدید در این زندان کار خود را آغاز کرد اشاره کرد. این زندانی عقیدتی در بخشی از این نامه به نصب و راه اندازی دستگاه « جمر » یا خط شکن برای کور کردن سیگنالهای دیتا و موبایل را بطور کامل شرح داده بود. 

پیرامون استفاده از دستگاه جمر یا خط شکن که برای کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا از آن استفاده می شود حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۸ و در زمانی که ۳ ماه از نصب این دستگاه در زندان رجائی شهر گذشته بود گزارشی را به نقل از یک منبع مطلع به تفسیر منتشر کرده بود. 

در آن گزارش اشاره شده بود که در زندان رجائی شهر کرج با نصب یک دکل مخابراتی که با هدف کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا در این زندان نصب شده تا از این طریق جلوی استفاده زندانیان از گوشی های تلفن همراه را بگیرند باعث بروز مشکلات جسمانی و بیماریهای جدیدی در بین زندانیان محبوس در این زندان شده است. 

لازم به ذکر است؛ دستگاههای کور کننده سیگنال موبایل و دیتا,  یکی از مورد بحث ترین عناصر الکترونیک در مخابرات و در بین مهندسین پزشکی و دانشمندان علم طب هست. نگرانی‌ها به این خاطر هستند که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند. پس با در نظر گرفتن همین نکته که خود تلفن همراه امواج فرکانس بالایی تولید می کنند که موجب آسیب به بدن انسان می شود، استفاده از  دستگاههای کور کننده سیگنال و دیتا به طور طبیعی موجب زیان خواهد شد.

پزشکان، حالت تهوع و پرخاشگری را ساده ترین عوارض این امواج معرفی کردند. اما در حالتهای پیشرفته، ضعف نخاعی، کمسویی چشم، اختلال حواس، روان‌پریشی و حتی در مواردی نازایی زنان و عدم امکان بارور سازی در مردان و حتی تولد نوزاد ناقص‌الخلقه را از عوارض این دستگاه معرفی نموده و برای استفاده از این دستگاه هشدار دادند. 

همچنین در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, این زندانی عقیدتی سنی مذهب, بطور ناگهانی و به روشی خشونت آمیز با اجبار و تهدید از سوی مسئولان زندان رجائی شهر کرج, به زندان لاکان رشت منتقل شده بود و پس از ورود به بند قرنطینه زندان لاکان در پی اعلام اعتصاب غذا و اعلام اینکه نامه در خواست انتقال وی به آن زندان جعلی بوده و این زندانی عقیدتی از آن مطلع نبوده خواستار بازگشت به زندان رجائی شهر کرج شد و پس از چند روز اعتصاب غذا مجددا به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, طی سالهای اخیر به دفعات با نامه نگاریهای متعدد به نهادها و مسئولان مربوطه, نسبت به تحمیل اتهام واهی شعارنویسی ، شکنجه ها و توهین هایی که در دوران بازداشت از جانب بازجویان اداره اطلاعات رشت به وی شده بود و عدم اعتبار اتهامات که در زیر شکنجه و تحت اکراه و به اجبار برای وی تشکیل شده شکایت کرده بود اما تاکنون کوچکترین اقدام و پیگیری نسبت به رسیدگی به وضعیت این زندانی عقیدتی صورت نگرفت. 

حمزه درویش, اهل شهرستان تالش, در پرونده‌ای پر ابهام از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شد، و باید ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند. 

این زندانی عقیدتی معتقد است: “تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد”.

وی بارها اظهار کرده که در سال ۱۳۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کردند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. 

این زندانی عقیدتی علاوه بر محرومیت از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است,  در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر هیچگونه تغییری در روند یا تقاضای اعاده دادرسی که این زندانی عقیدتی بر آن تاکید دارد نشده است. حمزه درویش در نامه های قبلی خود نیز بر موارد نقض حقوق شهروندی خود تاکید کرده بود: 

این زندانی عقیدتی, در نامه ای سرگشاده که در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود بر مواردی که از ابتدای زمان بازداشت وی صورت گرفته بود و باعث محرومیت وی از حق دادرسی و حق وی مبنی بر داشتن وکیل در زمان دادرسی پرونده وی و همچنین اعمال نفوذ ارگانهای امنیتی بر پرونده وی و سایر مواردی که در اسناد بین المللی حقوق بشر از آن بعنوان نقض یاد می‌شود متذکر شده بود. این زندانی عقیدتی در نامه خود ضمن تاکید بر این نکته که سیاست و مذهب بعد از ۴۰ سال در ایران شکست خورده است نتیجه تمامی موارد گسترده سرکوب و شکنجه را در مقابل ادعاهای مسئولان حکومتی در مجامع بین المللی ذکر کرده بود. 

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل می‌شود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

برچسب هااقلیتهای مذهبیاهل تسنناهل سنتاهل سنت ایرانزندانی عقیدتیزندان رجائی شهراقلیتهای مذهبی در ایرانزندان لاکان رشتسلول انفرادیاهل تسنن در ایرانحبس تعزیرینافرمانی مدنیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان اهل سنتزندانی سنی مذهبحمزه درویشحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانزندان رجایی شهراهل سنت در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراناهل سنت تهراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنناهل تسنن ایرانزندانی عقیدتی سنی مذهبحمزه دوریشنامه حمزه درویشزندانی سنی مذهبیپیروان اهل سنت در ایراناعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسینقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانزندانی عقیدتی سنی مذهبیبیانیه حمزه درویشسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایراناعتصاب غذای حمزه درویشنقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننشهروندان اهل سنت در ایراناقلیتهای دینی در ایرانشهروندان اهل تسنن در ایرانانتقال حمزه درویشسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانبازجوئی از حمزه درویشزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانحمزه درویش زندانی عقیدتیحمزه درویش زندانی سنی مذهبحمزه درویش زندانیانزندانیان اهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنت در جمهوری اسلامیشکنجه حمزه درویشنقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایرانزندانی عقیدتی حمزه درویشحمزه درویش زندانیحمزه درویش زندانی سیاسیپدر حمزه درویشسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراناقلیت اهل سنت در ایراناقلیت اهل تسنن در ایرانزندانی عقیدتی اهل سنتبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانزندانی عقیدتی اهل تسننزندانی عقیدتی سنیزندانی سنی مذهب حمزه درویشاعتصاب غذای زندانی عقیدتیحمزه درویش اعتصاب غذا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: