•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

محکومیت محمدتقی فلاحی, فعال صنفی فرهنگیان به تحمل حبس تعزیری

0
112

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, با صدور دادنامه ای محمدتقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن تهران را به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, محمدتقی فلاحی, فرهنگی و از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

در این گزارش به اتهامات محمدتقی فلاحی اشاره نشده اما مجموع این حبس تعزیری به دلیل فعالیتها و مطالبات   صنفی فرهنگیان صادر شده است. 

این فعال صنفی فرهنگیان, در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, همزمان با یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و پس از انتقال به کی از بندهای امنیتی زندان اوین تحت بازجویئ و تفهیم اتهام قرار گرفت و در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

فلاحی در ادامه فعالیتهای صنفی خود در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, از سوی شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری ۲ تهران, به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۱۰ ضربه شلاق با طول مدت تعلیق به مدت ۳ سال محکوم شد. 

 این فرهنگی بازنشسته و دبیر کانون صنفی معلمان ایران, در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان ایران که به مناسبت روز معلم برگزار شده بود به همراه “رسول بداقی” دیگر عضو فعال صنفی فرهنگیان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

محمد تقی فلاحی,  پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام اخلال در نظم عمومیو در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان تهران بزرگ آزاد شد. 

تجمع اعتراضی با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ مقارن با روز معلم، که در آن معلمان ایران در ادارات آموزش و پرورش دست به تجمع زده بودند. 

حائز اهمیت است؛ فرهنگیان بازنشسته در آبان ماه سال ۱۳۹۷, در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصن های برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می‌شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷, با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از حقوق تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

سرکوب فعالان صنفی و کارگری و طرح ریزی اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان نقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

همواره برای سرکوب گسترده فعالان صنفی در ایران توام با بازداشتهای فراقانونی و صدور احکام سنگین حبس برای فرهنگیان همراه بوده است که در این بین افرادی همچون, اسماعیل عبدی , محمود بهشتی لنگرودی, محمد حبیبی که در زمینه استیفای حقوق جامعه معلمان ایران تلاش می‌کردند بازداشت و به حبسهای طویل المدت محکوم شدند .

برچسب هامعلمان در ایرانکانون صنفی معلمان ایرانصدور حکم حبسسرکوب شهروندان در ایرانمعلمان زندانیمعلمان دربندسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب معلمان در ایراننماینده معلمان ایرانفرهنگیفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانمعلمان ایرانمحمدتقی فلاحیسرکوب فرهنگیانشعبه۲۶ دادگاه انقلابمعلمان ایران فعالسرکوب فرهنگیان ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان ایرانتجمع اعتراضی معلمان ایرانفعال صنفی فرهنگیانسرکوب معلمان ایراناعتصاب فرهنگیان ایرانتشکل‌های صنفی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمان ایرانفرهنگیان اصفهانسرکوب فعالان فرهنگیکانون صنفی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانایمان افشاریفعال صنفی معلمان ایرانفرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانمعلمانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانتجمع فرهنگیان ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن معلمان ایرانصدور حکم حبس تعزیریشورای تشکلهای صنفی فرهنگیان ایرانفعالان فرهنگیان ایرانایمان افشارسرکوب معلمانسرکوب فعالان فرهنگی در ایرانسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالین صنفی معلمان ایرانایمان افشاری قاضیجامعه فرهنگیان ایرانجامعه معلمان ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیفرهنگیان شاغلاعتراضات فرهنگیان ایرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانمعلم و فعال صنفی فرهنگیانشعبه 26 دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانمعیشت فرهنگیان ایرانفرهنگیان بازنشسته در ایرانسرکوب فرهنگیان در ایارنمعلمان در جمهوری اسلامیفعال صنفی فرهنگیان در ایرانایمان افشار یسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان در ایرانشعبه 26 دادگاه انقلاب تهرانمحمدتقی فلاحی معلمفعالان صنفی معلمان ایرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانسرکوب جامعه فرهنگیشعبه26دادگاه انقلاب تهرانسرکوب تحصن فرهنگیانصدور حکم حبس تعزیرمحمدتقی فلاحی فرهنگیشعبه 26دادگاه انقلاب تهرانشعبه26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست وشش دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: