•                  
چهارشنبه , ۰۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

گزارشگران بدون مرز, برخوردهای اطلاعات سپاه پاسداران با فعالان رسانه‌ای را محکوم کرد

0
175

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به موج جدید فشارهای امنیتی بر روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای از سوی ارگانهای امنیتی جمهوری اسلامی سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن این گونه اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خواستار رعایت اصل آزادی بیان و حقوق شهروندی فعالان رسانه ای در ایران شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار متنی در صفحه توئیتر این سازمان اعمال فشارهای امنیتی صورت گرفته بر روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای از سوی ارگانهای امنیتی از قبیل اطلاعات سپاه پاسداران را محکوم کرد. 

این سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران در پیام خود به شرایط روزنامه‌‌ نگارانی چون محمد مساعد، مازیار خسروی، یاسمن خالقیان، مولود حاجی‌زاده، یغما فخشامی، احسان بداغی و شبنم نظامی اشاره کرده که در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی از فشار بر آنها در ایران منتشر شده است.

گزارش گزان بدون مرز, همچنین اعلام کرده که این اقدام اطلاعات سپاه پاسداران خودسرانه و غیرقانونی و با هدف بازداری از اطلاع‌رسانی ِ روزنامه‌نگاران در شبکه‌های اجتماعی و فضای رسانه ای بوده است.

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل شخصی یغما فشخامی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای پس از تفتیش منزل اقلام شخصی وی از قبیل کامپیوتر, تبلت, و گوشی تلفن همراه وی را ضبط کرده و به همراه خود بردند. ماموران امنیتی سپس به یغما فشخامی اعلام کردند که در زمان معین جهت پاره ای از توضیحات به مکانی که به وی اعلام خواهد شد جهت بازجوئی حاضر شود.

همچنین در تاریخ ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, منزل شخصی یاسمن خالقیان, خبرنگار سابق خبرگزاری ایلنا, همزمان با یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران مورد تفتیش قرار گفت و لوازم شخصی وی از قبیل لپ‌تاپ ،‌تلفن همراه و کارت خبرنگاری این فعال رسانه ای و خبرنگار توسط ماموران امنیتی ضبط شد. در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ هم منزل شخصی احسان بداغی در پی یورش ماموران امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و لوازم شخصی وی از سوی ماموران امنیتی ضبط شد. 

روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, منزل شخصی مولود حاجی زاده, روزنامه نگار حوزه زنان و فعال رسانه ای در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران مورد تفتیش قرار گرفت و اقلامی از قبیل تلفن همراه، لپ‌تاپ،‌ تبلت،‌ کارت شناسایی و برخی از کتاب‌های وی را ضبط کردند.

حائز اهمیت است که در گزارش سالانه منتشر شده از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز که بررسی وضعیت روزنامه نگاران و سطح آزادی مطبوعات در کشورهای جهان پرداخته این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر و آزادی بیان ضمن تاکید بر اعمال فشار بر فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ایران اعلام کرد: “با وجود آنکه جمهوری اسلامی ایران در بیلان ۲۰۱۹ در میان شش کشور ‘بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران’ قرار نگرفته است، اما سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در این کشور همچنان ادامه دارد. جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران و شهروند-خبرنگاران است. شمار بسیاری از این روزنامه‌نگاران قربانی بازداشت‌های خودسرانه هستند. در پی اعتراض های مردمی آبان ماه امسال، شمار زیادی از روزنامه‌نگاران و شهروند- خبرنگاران بازداشت و یا به دادگاه‌های انقلاب و نهادهای امنیتی احضار شده‌اند”. 

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در گزارش سال ۲۰۱۹ خود پیرامون وضعیت فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران در ایران و اعمال فشار بر روزنامه نگاران در بند در زندانهای ایران همچنین اعلام کرد: “نبود معالجه پزشکی در زندانهای ایران یک مشکل دائمی است، که باز به‌ تازگی در مورد نرگس محمدی روزنامه‌نگار و مدافع حقوق بشر مورد توجه قرار گرفته است. بر خلاف توصیه پزشکان وی، او بلافاصله پس از انجام عمل جراحی هیسترکتومی در ماه مه ۲۰۱۹ به سلول خود بازگردانده شد زیرا هم مقامات قضایی و هم زندان اجازه ندادند که وی در بیمارستان بماند. یک هفته پس از عمل، شوهرش فهمید که او از دسترسی به آنتی بیوتیک و سایر داروها محروم شده است و معاینه پزشکی تأیید کرد که او به عفونت مبتلا شده که در خون او پخش می‌شود. ایران پس از شش کشور دیگر از بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه نگاران است”.

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال مطبوعاتیفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه‌ایقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانمولود حاجی زاده روزنامه نگارماموران امنیتیماموران امنیتی در ایرانمطبوعاتمطبوعات ایرانمطبوعات در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایرانهیئت منصفه دادگاه مطبوعاتیغما فشخامیآزادی مطبوعات در ایرانآزادی بیان در مطبوعاتآزادی روزنامه نگاران در ایرانامیراحسان بداغیاحسان بداغیاحسان بداغی روزنامه نگاراطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانتفتیش منزلتفتیش منزل روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانتوقیف مطبوعات در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانخبرنگار روزنامه ایلناخبرنگارانخبرنگاران در ایراندادگاه مطبوعاتدادگاه مطبوعات در ایرانروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسپاه پاسدارانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان رسانه در ایرانسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب خبرنگارانسرکوب خبرنگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: