•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, جولای 15

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله زم برگزار شد

0
155

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله زم, مدیر مسئول و سردبیر وبسایت آمدنیوز, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس؛ ساعت ۸ صبح امروز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ روح الله زم, روزنامه نگار و فعال رسانه ای و سردبیر و مدیر مسئول وبسیات آمدنیوز که چندی پیش از سوی اطلاعات سپاه پاسداران در کشور عراق بازداشت و به ایران منتقل شد پس اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران؛ به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت ۱۷ اتهام پس از قرائت کیفرخواست مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

براساس این گزارش: “دادگاه رسیدگی به پرونده “روح الله زم”, در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” ساعت ۸ صبح امروز برگزار شد”.

همچنین “در این جلسه از دادگاه نماینده دادستان تهران, اقدام به خواندن کیفرخواست صادره از سوی دادستان که با ۱۷ بند اتهامی بر علیه روح الله زم تنظیم شده در زمان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده این فعال رسانه ای کرد”. 

لازم به ذکر است؛ پیش از این و در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه, در نشست خبری با رسانه های داخلی در مورد پرونده روح الله زم اعلام کرده بود که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی بعنوان مرجع رسیدگی به درخواست کیفرخواست صادره از سوی دادستان عمومی و انقلاب بر پرونده این فعال رسانه ای و روزنامه نگار تعیین شده است. 

در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, علی القاصی مهر, دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده بود که ” کیفر خواست پرونده روح الله زم صادره شده و دادگاه وی هفته آینده تشکیل خواهد شد”. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, روح الله زم, سردبیر و موسس وبسایت خبری آمد نیوز پس از مسافرت از کشور فرانسه به عراق و ربوده این فعال رسانه ای توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به ایران منتقل شد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هافعال رسانهفعال رسانه ایقاضی ابوالقاسم صلواتیقرائت کیفرخواستموسس وبسایت آمدنیوزمحاکمه روح الله زمنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنیوبسیات آمدنیوزوبسایت آمدنیوزکیفرخواستآمدنیوزابوالقاسم صلواتیاخبار سرکوب شهروندان در ایرانبند۲الف سپاهبنددوالفبنددوالف سپاهبازجوئی در بنددوالفتفهیم اتهام در دادگاهحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریدادگاه انقلاب تهراندادگاه روح الله زمدادستان تهراندادستانی تهرانروح الله زم فعال رسانه ایروح الله زم آمدنیوزرسانه آمدنیوزسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۱۵شعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم زندانعلی القاصی مهرعلی القاصی مهر دادستان تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: