•                  
چهارشنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, دسامبر 1

رضا طالشیان جلودارزاده؛ صدور حکم حبس و جریمه نقدی و محرومیت از فعالیتهای اجتماعی / اسناد

0
864

رضا طالشیان جلودارزاده, روزنامه نگار و استاد جامعه شناسی, ساکن تهران, زبابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۳ سال حبس تعزیری, پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۲ سال محرومیت از فعالیتهای سیاسی و اجتماعی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, طی حکمی رضا طالشیان جلودارزاده, روزنامه نگار و استاد جامعه شناسی ساکن تهران را از بابت اتهامات «تشویش اذهان عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل ۳ سال حبس تعزیری , پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۲ سال محرومیت از فعالیتهای سیاسی و اجتماعی محکوم کرد. 

این فعال رسانه ای در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سالجاری ، هنگامی که از محل کار خود، دفتر مجله “نور آزادی” عازم یک جلسه کاری بود، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ در زندان اوین منتقل شده بود. 

پس از گذشت ۱ ماه, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده, “رضا طالشیان جلودارزاده” در تاریخ ۷ خرداد ماه سالجاری با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اوین آزاد شد. 

“رضا طالشیان جلودارزاده”، عضو فدراسیون بین‌‌المللی روزنامه‌‌نگاران که دبیر بخش سیاسی روزنامه توسعه بوده، سردبیر و رئیس شورای سیاست‌گذاری “نور آزادی” است که پیش‌تر با نام “صبح آزادی” فعالیت می‌‌کرد. فعالیت این مجله از سال ۱۳۸۹ آغاز شد و پس از انتشار ۱۴ شماره، در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۰ در شب افتتاح نمایشگاه مطبوعات و در آستانه انتشار شماره پانزدهم، از سوی معاونت مطبوعات به دلیل “تخلف از حدود مطبوعات و اصرار بر آن”، توقیف شد.

این مجله در سال ۱۳۹۶ دوباره با اخذ مجوز و با نام “نور آزادی” فعالیت خود را از سر گرفت. تاکنون از «نور آزادی» یک پیش شماره و یک شماره در سال ۱۳۹۷ منتشر شده و به دلیل گرانی کاغذ و فقدان حمایت مالی، در حال حاضر منتشر نمی‌‌شود.

لازم به ذکر است, پیش تر و در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ رضا طالشیان جلودارزاده, به اتهام “تبلیغ علیه نظام” از سوی دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت محکوم شده بود. وی همچنین به “اقدام علیه امنیت ملی” و “توطئه برای براندازی نظام” متهم شده بود. نهایتا  از این دو اتهام تبرئه  و با توجه به بیماری ناشی از صدمات دوران جنگ  پس از مدتی از زندان آزاد شده بود. 

در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ تعدادی مامور لباس شخصی برای بازداشت این فعال رسانه ای  با حکم دادستانی به منزل شخصی وی مراجعه کرده بودند که این آقای جلودارزاده در زمان مراجعه ماموران امنیتی در منزل حضور نداشت. 

همچنین در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ و زمانی که این فعال رسانه ای دبیر سرویس سیاسی روزنامه توسعه بود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال رسانه ای دارای مدرک دکتری جامعه شناسی و همچنین دبیر سرویس سیاسی روزنامه توسعه و سردبیر هفته نامه توقیف شده “صبح آزادی”, مدیر موسسه یاران پژوهش‌گر و مدیرعامل شرکت تحقیقاتی و رسانه‌ای “پیام پارسیان پارمیدا” و عضو “فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران بدون مرز” نیز بوده است. 

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: