•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

رستم ارکیا, زندانی سیاسی محبوس در زندان یزد به مرخصی اعزام شد

0
169

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, رستم ارکیا, زندانی سیاسی اهل شهرستان ماکو و محبوس در زندان مرکزی یزد به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای گذشته, رستم ارکیا, اهل شهرستان ماکو, متاهل و دارای ۱ فرزند, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی یزد که در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲۰ ساله توام با تبعید خود است به مرخصی اعزام شد. 

این زندانی سیاسی, در تاریخ ۱۱ دی ماه سال ۱۳۸۵, در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از انتقال به شهرستان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شد و به مدت ۳ ماه تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از طی مراحل بازجوئی از بابت اتهام “محاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کردستان”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی, رستم ارکیا, از بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان ماکو منتقل شد و با آغاز روند دادرسی در تاریخ ۵ آذر ماه سال ۱۳۸۶ از بابت اتهام “محاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کردستان”, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب خوی به ریاست “قاضی نوروزی”, مورد محاکمه قرار گرفت و طی حکمی به اعدام محکوم شد. 

با اعتراض این زندانی سیاسی به حکم اعدام صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب خوی پرونده وی به دیوان عالی کشور ارجاع شد و پس از نقض لغو حکم اعدام این پرونده به شعبه هم عرض یعنی شعبه ۱ دادگاه انقلاب در ارومیه ارجاع شد که در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۸۸ رستم ارکیا از بابت اتهام “محاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کردستان”, به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان یزد محکوم شد. 

در پی اعلام اعتراض نماینده دادستان مبنی بر تشدید حکم صادره بر علیه این فعال سیاسی وی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۸۸ توسط شعبه ۱۰ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان یزد محکوم شد. 

این زندانی سیاسی در سال ۱۳۸۹, از زندان شهرستان ماکو به زندان مرکزی یزد جهت تحمل دوران حبس تعزیری ۲۰ ساله خود تبعید شد. 

انتقال رستم ارکیا به زندان مرکزی یزد در حالی صورت گرفت که به دلیل عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در این زندان وی از تاریخ ۱ آذر ماه سال ۱۳۹۰ اعلام اعتصاب غذا کرده بود و پس از گذشت ۶ روز در پی مساعدت مسئولان این زندان جهت تفکیک زندانیان جرائم سیاسی و غیرسیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی به شرح وضعیت این زندانی سیاسی پرداخته بود. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال سیاسی کوردمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیورد احزاب کوردکوردکوردستانکردستان احزاب کوردیاجزاب سیاسی کورداحزای کورد مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرد ایراناحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظامارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاستان یزدبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحزب حیات کردستاندادگاه انقلاب ارومیهرستم ارکیارستم ارکیا زندان مرکزی یزدرستم ارکیا زندانی سیاسیزندان مرکزی یزدزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان یزدزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانیان سیاسی کورد در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهورندان کوردسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروند کوردشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان شهروندان کرد در ایرانعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: