•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: علی کعب عمیر, فعال مدنی بطور موقت از زندان شیبان آزاد شد

0
197

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی کعب عمیر, فعال مدنی ساکن اهواز و محبوس در زندان شیبان این شهرستان پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی کعب عمیر, فرزند: راهی, منطقه کیان شهر اهواز پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۱۳ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. این فعال مدنی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر گفت: “على كعب عمير, فرزند: راهی، فعال مدنى اهوازى, اهل كيان شهر اهواز و دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد، روز سه شنبه ۱۳ خردادماه ۱۳۹۹ با قرار وثيقه ۱۱۳ ميليارد ریال تا پایان مراحل دادرسی و صدور حكم از زندان شیبان اهواز آزاد شد”.

علی کعب عمیر, در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود. 

این فعال مدنی, در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۵, در حالی که فقط ۱۷ سال سن داشت در جریان فعالیتهای محیط زیستی در اعتراض به انتقال آب کارون و آلودگی هوا در اهواز در شبکه های اجتماعی در فضای مجازی فعال بود که به همین دلیل توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بود. او همچنین به عنوان یکی از مخالفان دخالت ایران در جنگ سوریه با حضور در استادیوم ورزشی الغدیر در اهواز با پلاکاردهای به زبان عربی مخالفت خود را با دخالت سپاه نشان داده بود. 

لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “بازداشت دستکم ۷۹ نفر در استان خوزستان از سوی ماموران وزارت اطلاعات”, که به نقل از رسانه های داخل ایران بود بنقل از یکی از مدیران وزارت اطلاعات بازداشت این افراد در استان خوزستان و اهواز را اطلاع رسانی کرده بود. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالان مدنی خوزستانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کوی کیان پارس اهوازکیان پارس اهوازکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان پرسآبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی بیانآزادی بیان در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهاعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بند ۵ زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان در آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تودیع قرار وثیقهتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸زندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانعلی کعب امیرعلی کعب عمیر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: