•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

گزارشی از وضعیت نرگس محمدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان زنجان

0
934

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان مرکزی زنجان که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۰ ساله خود است در صورت تائید دادستان و مسئولان قضائی بطور مشروط آزاد و یا مرخصی اعزام خواهد شد. همچنین درخواست انتقال این زندانی سیاسی به زندان اوین از سوی وکیل مدافع وی به مسئولان قضائی داده شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, امروز پنجشنبه ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمود بهزادی راد, وکیل دادگستری از تحویل درخواست آزادی مشروط و یا اعطای مرخصی موکلش نرگس محمدی, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان مرکزی زنجان همزمان با درخواست برای انتقال این زندانی سیاسی به زندان اوین خبر داد. نرگس محمدی, فعال حقوق بشر, در حال تحمل حبس تعزیری ۱۰ ساله خود از بابت اتهام تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام است. 

وکیل مدافع نرگس محمدی گفت: “در خصوص انتقال نرگس محمدی به تهران و آزادی مشروط و مرخصی او به دادستان عمومی و انقلاب تهران نامه‌ای ارسال کرده‌ایم اما متأسفانه پاسخی از سوی دادستانی داده نشده و همچنان منتظر تصمیم دادستان هستیم”.

این وکیل دادگستری همچنین گفت: “درباره عفوها به خصوص عفو عید فطر تصمیم ‌گیریهای موردی گرفته می‌شود و به برخی عفو و برخی از زندانیان مرخصی داده می‌شود و امیدواریم که هفته آینده این عفوها شامل بقیه زندانیان نیز شود”.

در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, کانون مدافعان حقوق بشر, که نرگس محمدی بعنوان نایب رئیس این مجموعه حقوق بشر فعالیت می کرد با انتشار گزارشی از تشکیل ۲ پرونده با ۶ اتهام جدید برای این فعال حقوق بشر که در پرونده اول با مصدایق حقوقی؛ فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی , اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی, انتشار بیانیه‌های سیاسی، تشکیل کلاس‌های آموزشی و تحصن اعتراضی در بند زنان زندان اوین و همچنین در پرونده دوم از بابت شکایت غلامرضا ضیایی, رئیس زندان اوین با اتهامات, اخلال در نظم زندان و برهم زدن آسایش عمومی بند زنان زندان اوین از طریق برگزاری مجالس و نشست‌ها و خواندن سرود با صدای بلند و همچنین توهین به ماموران دولت از جمله غلامرضا ضیایی و افترا و تهمت به شکنجه و ضرب و شتم شدن نرگس محمدی توسط غلامرضا ضیایی خبر داده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸, “نرگس محمدی”, فعال حقوق بشر  به روشی خشونت آمیز و توام با ضرب و شتم از بند زنان زندان اوین در حالی که به همراه ۷ تن دیگر از زنان زندانی سیاسی در اعتراض به گسترش مشکلات اقتصادی شهروندان, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری که منجر به کشته, زخمی و بازداشت شدن بسیاری از شهروندان شده بود خواستار توجه و رفع نیازها و مشکلات این شهروندان در تحصن اعتراضی بسر می برد به زندان زنجان تبعید شد. 

همچنین در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, “محمود بهزادی راد”, وکیل مدافع “نرگس محمدی”, خبر از ممانعت و رد درخواست مرخصی این زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر با توجه به تائید درخواست از سوی وزارت اطلاعات اما رد این درخواست از سوی دادستان تهران خبر داده بود. بهزادی راد درباره روند درمانی نرگس محمدی همچنین گفت: خوشبختانه چند وقت قبل دادسرا موافقت کرد و موکلم برای انجام مسائل درمانی و معاینه توسط پزشکان متخصص از زندان خارج شد اما پزشکان گفته بودند باید به صورت مداوم و حداقل هر ۶ ماه یکبار معاینه شود اما اکنون چندین ماه است که معاینه نشده است.

 نرگس محمدی, در تاریخ ۵ خرداد ماه ۱۳۹۷ پس از انجام عمل جراحی بدون تکمیل دوره درمان به زندان اوین بازگردانده شد. انتقال وی به زندان در حالی انجام شد که به گفته پزشکان، وی به مراقبت پس از جراحی نیاز داشته و روند مداوای وی تحت نظر پزشک متخصص بیمارستان به اتمام نرسیده بود. 

 این فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در بند در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ جهت انجام عمل جراحی هیسترکتومی (خارج کردن رحم)، تحت‌الحفظ نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل شده بود اما پس از آن از دسترسی به خدمات پزشکی برای تکمیل دوره نقاهت و درمان قطعی این بیماری پس از عمل جراحی و داروهای مربوطه محروم مانده بود. 

نرگس محمدی, از زمان بازداشت فقط یک بار ,و فقط به مدت ۳ روز به مرخصی اعزام شده است و پس از آن علیرغم درخواست خانواده وی مبنی بر استفاده این فعال حقوق بشر از مرخصی با توجه به ممانعت ارگانهای قضائی و امنیتی از حق مرخصی محروم مانده است. 

نرگس محمدی که از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴در زندان بسر می‌برد، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و  از بابت اتهام تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام هم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این پرونده در مهرماه سال ۱۳۹۵ پس از بررسی مجدد توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ریاست احمد زرگر عینا تائید شد و حکم ۱۶ سال حبس تعزیری نرگس محمدی, به وکیل مدافع وی و این فعال حقوق بشر ابلاغ شد.

بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند.

نرگس محمدی در تاریخ ۲۲ دیماه ۱۳۹۷, در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی به مدت ۳ روزه دست به اعتصاب غذا زد و با وعده مساعد مسئولان زندان در تاریخ ۲۴ دیماه به اعتصاب خود پایان داد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان و عدم اجازه دسترسی به آنها برای اعزام به مراکز درمانی تخصصی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد. 

برچسب هافعال حقوق بشرفعال حقوق بشر نرگس محمدیلغو گام به گام اعداممحمود بهزادیمحمود بهزادی رادمدافعان حقوق بشرنامه نرگس محمدینایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشرنائب رییس کانون مدافعان حقوق بشرنرگس محمدینرگس محمدی فعال حقوق بشرنرگس محمدی مدافع حقوق بشرنرگس محمدی زندانی سیاسیهمسر نرگس محمدیکمپین لغو گام به گام اعدامکانون مدافعین حقوق بشرکانون مدافعان حقوق بشرکانون مدافعان حقوق بشر در ایرانانتقال نرگس محمدیانتقال نرگس محمدی به زندان زنجانبند زنان زندان زنجانبیماری نرگس محمدیتشکیل کمپین برای آزادی نرگس محمدی و آرش صادقی از سوی سازمان عفو بین‌المللحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس نرگس محمدیرئیس کانون مدافعان حقوق بشرزندان زنجانزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب مدافعان حقوق بشر در ایرانعمل جراحی نرگس محمدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.