•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

مخالفت دادستانی با درخواست آزادی مشروط روئین عطوفت, زندانی سیاسی

0
538

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸, دادستانی تهران با در خواست آزادی مشروط روئین عطوفت, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲ زندان اوین, اوین مخالفت کرد و طی نامه ای به این زندانی سیاسی ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون مدافعان حقوق بشر؛ روز دوشنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸, روئین عطوفت, فعال ملی مذهبی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲ زندان اوین, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود میباشد علیرغم سپری کردن یک سوم مجموع حبس خود به دلیل ممانعت دادستانی تهران با درخواست آزادی مشروط این زندانی سیاسی به بهانه عدم احراز اینکه این زندانی سیاسی پس از آزادی مرتکب جرم نخواهد شد, ممانعت بعمل آورد. 

براساس این گزارش: “طبق ابلاغیه‌ای که در تاریخ ۲۳ دی به آقای عطوفت تحویل شده، دادستانی اعلام کرده است: «با توجه به عدم احراز اینکه در آینده، نام‌برده مرتکب بزه نخواهد شد (عدم تحقق شرایط ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی مصوبه سال ۱۳۹۲) حوزه دادستانی با پیشنهاد آزادی مشروط روئین عطوفت مخالفت نموده است”. 

لازم به ذکر است؛ ممانعت از آزادی روئین عطوفت با تائید در خواست آزادی مشروط وی در حالی صورت گرفته این زندانی سیاسی بدلیل بروز یک بیماری ناشناخته که منجر به تورم پای وی شده نیازمند تائید در خواست آزادی مشروط می باشد. 

روئین عطوفت, در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۱, در پی یورش, ماموران  وزارت اطلاعات با منزل  شخصی  و در حالی که یکی از جلسات فرهنگی شورای رنگین کمان در حال برگزاری بود، این فعال ملی مذهبی را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند. این جلسات فرهنگی از سال ۱۳۸۳ در آخرین جمعه هر ماه در منزل شخصی روئین عطوفت برگزار می شد.

این فعال ملی مذهبی,  در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۲, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و بطور موقت از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین آزاد شده.  بعد از احضار خانوادگی ایشان به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات و چندین نوبت احضار کتبی و تلفنی به دادسرای اوین، نهایتا در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۳ روئین عطوفت از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران  به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت ۲ اتهام “تاسیس گروهک غیرقانونی و ضدامنیتی موسوم به شورای رنگین کمان در راستای همکاری با گروهک غیر قانونی ملی-مذهبی ها”و همچنین “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق صدور و امضای بیانیه های ضد امنیتی” مورد محاکمه قرار گرفت. 

روئین عطوفت در تاریخ  ۱۸ تیر ۱۳۹۳, پس از احضار به شعبه ۱۵ دادگاه تهران و ابلاغ حکم ۱۱ سال حبس تعزیری  و ۲ سال محرومیت از فعالیت به صورت حضوری,  در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ اعتراض خود به حکم صادره از شوی دادگاه  بدوی را به دادگاه تجدیدنظر ارسال کرد که بلافاصله پس از ۵ روز در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۳  رای توسط مستشاران شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قضات “احمد بابائی” و “پورعرب” مورد بررسی قرار گرفت و حبس وی به ۱۰ سال کاهش پیدا کرد. 

در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ درخواست اعاده دادرسی این زندانی سیاسی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران پذیرفته شد.

این فعال ملی مذهبی,  در خردادماه سال ۱۳۹۵ با تودیع وثیقه به طور موقت از زندان اوین آزاد شد و حکم وی در تیرماه ۱۳۹۵ توسط  شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران از ۱۰ سال  به ۵ سال حبس تعزیری کاهش تقلیل پیدا کرد. 

روئین عطوفت در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ برای بار سوم و به جهت اجرای حکم ۵ ساله خود به زندان اوین بازگشت.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: