•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

حسن سعیدی, فعال کارگری جهت اجرای حکم حبس تعزیری احضار شد

0
860

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین, با صدور ابلاغیه ای حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را جهت اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری این فعال کارگری فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه؛ امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی اردیبهشت ماه سالجاری به مناسبت روز جهانی کارگر که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی”, “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شده بود با دریافت ابلاغیه کتبی از سوی شعبه ۱ واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین جهت اجرای حکم حبس خود احضار شد. 

براساس این گزارش, “در احضاریه صادره از سوی محمد مهدی براعه, دادیار شعبه ۱ واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت صادر شده حسن سعیدی, فعال کارگری تهدید شده که ظرف مدت ۵ روز کاری چنانچه خود را جهت اجرای حکم حبس معرفی نکند جلب خواهد شد”.

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸, حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از بابت حضور در تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی”, “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شد. در حقیقت حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا توسط دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار گرفت. 

این فعال کارگری پیش از آن  و در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی, اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شده بود. 

در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸, اولین جلسه دادرسی بر پرونده, “حسن سعیدی”, فعال کارگری و عضو سندیکای رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۳۹۸, جلسه دوم دادرسی بر پرونده “حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در مقابل ساختمان مجلس در تهران, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ایمان افشاری” برگزار شده بود. 

“حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری بازداشت شده بود.

“حسن سعیدی”, از زمان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران مستقیما به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است به جهت بازجوئی و تحقیقات بیشتر منتقل شده بود و تا لحظه آزادی نیز در بند مذکور محبوس شده بود. و به مدت ۳ روز هم بطور غیرقانونی بلاتکلیف و در بازداشت بدون تمدید قرار بازداشت نگهداری شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱ خرداد ماه سالجاری در گزارش که در آن به تداوم بازداشت حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اشاره کرده بود. 

صالح نیکبخت وکیل مدافع کارگران بازداشت شده سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی نوشته بود؛  متاسفانه پس از گذشت ۱ ماه، حسن سعیدی، عضو دیگر سندیکا، همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازداشت به سر میبرد و حسب اعلام همسر وی به بنده، تحقیقات از او پایان یافته، اما دادسرا همچنان از آزادی این فعال کارگری امتناع کرده است. در حالی که بازداشت یک ماهه، سقف بازداشت برای اتهاماتی نظیر اتهامات این بازداشتی است، ولی بر اساس آنچه در قانون آئین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده، به محض پایان تحقیقات و عدم لزوم نگهداری فرد بازداشتی، باید برای این‌گونه افراد قرارهای تامین خفیف‌تر صادر شده و از نگهداری فرد بازداشتی خودداری شود. 

حسن سعیدی, فعال کارگری, در تاریخ ۱۳ خردادماه ۱۳۹۸,   پس از اتمام مراحل بازجوئی و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه سندیکاهای کارگری فرانسه, با صدور بیانیه ای از مقامات ایران خواست تا نسبت به رفع فشار و صدور قرار منع تعقیب برای “بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران” و همچنین “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه” اقدام کنند. 

همچنین در منظر حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط, رفتارهای قهرآمیز و ایجاد تنش و درگیری از سوی مسئولان زندان رجائی شهر از جمله موارد نقض کننده اصول حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر احترام به مقام انسانی افراد در آن تاکید شده است و گفته شده که هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت رفتاری که ظالمانه و در راستای ضایع کردن مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است. 

برچسب هافعال کارگریفعال کارگری حسن سعیدیفعالان کارگریمحمدمهدی براعهمراسم روز جهانی کارگرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانهیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحدهیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانابلاغیهابلاغیه اجرای احکام کیفریاجرای حکم حبساحضار و اجرااحضاریهاعضای سندیکای شرکت واحدبادزاشت شدگان روز جهانی کارگربازداشت شدگان روز جهانی کارگربازداشتشدگان روز جهانی کارگرتجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگرتجمع اعتراضی روز جهانی کارگرتجمع روز جهانی کارگرتجمعات اعتراضی روز جهانی کارگرتجمعات روز جهانی کارگرتحصن در روز جهانی کارگرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحسن سعیدیحسن سعیدی فعال کارگریحسن سعیدی فعال سندیکائیحسن سعیدی زندانی سیاسیحسن سعیدی سندیکای اتوبوسرانی تهران و حومهحسن سعیدی سندیکای شرکت واحدحسن سعیدی شرکت واحددادیار اجرای احکام کیفریدادسرای مقدسدادسرای امنیتدادسرای شهید مقدسروز جهانی کارگرزندان اوینزندانیان سیاسیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهسندیکای شرکت واحدسندیکای شرکت واحد اتوبوسرانیسرکوب کارگرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب جامعه کارگری در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشرکت واحدشرکت واحد اتوبوس رانیشرکت واحد اتوبوسرانیشرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه ۱ اجرای احکامشعبه ۱ اجرای احکام کیفری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: