•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

سها مرتضائی، دانشجوی ستاره دار محروم از تحصیل محاکمه شد

0
509

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، جلسه دادرسی به پرونده سها مرتضائی، فعال دانشجوئی محروم از تحصیل دانشگاه تهران در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، سها مرتضائی، از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. مرتضائی، دانشجوی ستاره دار و محروم از تحصیل در حالی که با رتبه ۱۰ در آزمون سراسری برای ورود به مقطع دکترای علوم سیاسی پذیرفته شده بود به دلیل فعالیتهای صنفی و دانشجوی خود از ادامه تحصیل محروم  و در نوزدهمین روز از تحصن اعتراضی خود در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸ در خوابگاه دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و اوایل بهمان ماه همان سال بطور موقت آزاد شد. 

در این جلسه دادرسی سها مرتضائی به همراه محمدهادی عرفانیان کاسب و مصطفی نیلی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران حاضر شدند و دفاعیاتشان را از بابت اتهام این فعال صنفی دانشجویی به دادگاه ارائه کردند. 

در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸، حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی ارسال پرونده سها مرتضائی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران اطلاع رسانی کرده بود. 

سها مرتضائی، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر از بابت بازداشت این فعال صنفی دانشجویان در جریان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت در احزاب و دسته‌جات سیاسی و صنفی و رسانه‌ای محکوم شد. این فعال دانشجوئی در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ” ماشالله احمدزاده” از بابت اتهام اجتماع و تبانی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, این فعال صنفی دانشجویان,  پس از طی مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا ابلاغ حکم نهایی دادگاه آزاد شد.

این فعال صنفی دانشجویان، در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, به بهانه آزادی از بازداشت به دستور بازپرس شعبه ۱ دایره بازپرسی دادسرای امنیت تهران از بند امنیتی زندان اوین خارج و سپس با چشم بند و دستبند به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد.

مرتضایی, در جریان اعتراضات دی ماه در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۶, به همراه ۴۳ تن دیگر از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی بازداشت و سپس به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. همزمان با بازداشت این دانشجویان ۲۷ تشکل شورای صنفی از دانشگاه‌های مختلف ایران در واکنش به بازداشت گسترده آنها، در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶ در نامه‌ای به وزیر علوم با اعلام اعتراض خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شده بودند. سها مرتضائی چندی بعد با اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

سها مرتضائی, پس از آزادی از بازداشت از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شد و پس از اطلاع وی از محرومیتش از تحصیل علیرغم قبولی با رتبه ۱۰ در آزمون سراسری ورود به دانشگاه در مقطع دکترای علوم سیاسی و روابط بین الملل, تحصن اعتراضی را به مدت ۱۹ روز در محوطه دانشگاه تهران با هدف بازگشت به تحصیل برگزار کرده بود و خواستار بازگشت به کلاس دانشگاه برای ادامه تحصیل خود شده بود. 

این فعال دانشجویی، در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در نوزدهمین روز از تحصن اعتراضی خود در خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد و در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از طی مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا ابلاغ حکم نهایی دادگاه آزاد شد.این بازداشت مرتبط با اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ نبوده است. 

در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از احضار خانواده “سها مرتضائی” به اداره پیگری وزارت اطلاعات و بازجوئی توام با تهدید آنها خبر داده بود. همچنین در زمانی که سها مرتضائی در تحصن اعتراضی خود بسر می برد مادرش پس از احضار به دفتر حراست و کمیته انضباطی دانشگاه تهران از وی خواسته شده بود که برگه ای که در آن بر مبتلا بودن “سها مرتضائی”, دانشجوی رتبه ۱۰ کنکور دکترای علوم سیاسی به بیماری روانی را تائید می کند امضا کند که مادر این فعال صنفی دانشجویان ضمن سر باز زدن از امضا آن برگه بشدت با این کار مخالفت کردند.

در ادامه آن جلسه که علاوه بر مادر سها مرتضائی و رئیس حراست دانشگاه تهران, یک نفر دیگر هم با عنوان روانشناس از طرف حراست دانشگاه در آن جلسه حاضر بود مادر “سها مرتضائی” تهدید شده بود که چنانچه فرزندش به تحصن خود ادامه بدهد بازداشت و علاوه بر میزان ۶ سال حبس تعزیری قبلی از بابت پرونده ای جدید هم به تحمل ۲ سال و ۶ ماه دیگر به حبس او اضافه خواهد شد. بعد از این تهدید به افزایش حکم زندان برای “سها مرتضائی”, رئیس حراست دانشگاه تهران به مادر “سها مرتضایی” می‌گوید که می‌تواند برگه‌ای را امضا کند تا از طرف دانشگاه تهران “سها مرتضایی” به بیمارستان روانی منتقل شود و بوسیله شوک الکتریکی که به او داده می شود دست از کارهای خود بردارد.

 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالان دانشجوییفعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجوئیقاضی ابوالقاسم صلواتیمحاکمه فعالان دانشجوییابوالقاسم صلواتیابوالقاسم صلواتی قاضیابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهرانبازداشت فعالان دانشجویی در ایرانبازداشت دانشجویان در ایرانتجمعات اعتراضی دانشجویانتحصن سها مرتضائیدانشگاه تهراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایراندانشجویان ستاره داردادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتیسها مرتضاییسها مرتضایی فعال دانشجوئیسها مرتضایی دانشجوسها مرتضائیسها مرتضائی فعال دانشجوئیسها مرتضائی فعال صنفی دانشجویانسها مرتضائی دانشجوسهام عدالتسهامرتضاییسهامرتضایی دانشجوی ستاره دارسهامرتضائیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب تجمعات دانشجویانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانشعبه 15دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه15دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: