•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

سجاد شکری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین تفهیم اتهام شد

0
128

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام سجاد شکری، فعال مدنی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران، طی روزهای گذشته، سجاد شکری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران با تبدیل قرار از بازداشت به وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان کماکان در بازداشت به سر می برد. 

براساس این گزارش، اتهامات تفهیم شده به سجاد شکری، در مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام، شرکت در روز جهانی کارگر در  اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ مقابل مجلس، اجتماع و تبانی اقدام علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام، عنوان و برای آزادی موقت وی وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال صادر شده است. 

سجاد شکری، در تاریخ ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹,  در خیابان ۱۲ فروردین واقع در حوالی خیابان انقلاب تهران، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به مدت ۱۰ روز در سلول انفرادی بند ۲ الف این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل و پس از اتمام بازجوئی به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هالیست اسامی زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اویننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض سرکوب احزابنافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایراننشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد اضرار به غیرنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومینشر اکاذیب در فضای رسانه اییند دو الفیند دو الف سپاهآزادی با تودیع قرار وثیقهاقدام علیه امنیت ملیانفرادی بند دو الف سپاهاندرزگاه چهار زندان اویناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه۴ سالن ۸اندرزگاه۴ سالن۳اتهام نشر اکاذیباخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانبند ۲الفبند ۲الف سپاهبند امنیتی دو الفبند دو الفبند دو الف در زندان اوینبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند دو الف سپاه پاسدارانبند دو الف سپاه در زندان اوینبند۲ الفبند۲۰۹بند۲الفبند۲الف سپاهبند۲الفپبنددو الفبنددوالفبنددوالف سپاه زندان اوینبازجویی در بند دو الف سپاهبازجویان بند دو الف سپاهبازداشت سجاد شکریبازداشت سجادشکریتفهیم اتهام شهروندان در ایرانتودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند دو الف سپاهسلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسجاد شکریسجاد شکری بازداشتسجادشکریشعبه ۲ بازپرسیشعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه ۲ بازپرسی زندان اوینشعبه ۲بازپرسی دادسرای امنیتشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیتشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه۲بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: