•                  
یک شنبه , ۰۵ بهمن , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 24

پیمان میرزازاده، زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
195

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، پیمان میرزازاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه بطور مشروط از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا، امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، پیمان میرزازاده، زندانی سیاسی اهل روستای گنگچین، از توابع صومای برادوست، محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از تائید درخواست آزاد مشروط آزاد شد. پیمان میرزازاده در مجموع به تحمل ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع: “این خواننده پس از تحمل نیمی از دوران محکومیت توانست با استفاده از قانون آزادی مشروط از زندان آزاد شود.”

این منبع مطلع در ادامه همچنین افزود: “هشت ماه از دوران محکومیت این زندانی کُرد نیز طبق طرح دوفوریتی تقلیل مجازات حبس‌های تعزیری کاهش یافته بود.”

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پیمان میرزازاده, در حالی که بیش از یک سوم مجموع حبس خود ۱ سال ۸ ماهه خود را سپری کرده بود در اعتراض به مخالفت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود و در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس با توجه به وعده مساعدت از سوی مسئولان برای پیگری درخواست آزادی مشروط وی به اعتصاب خود پایان داد”. 

پیمان میرزازاده,  در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸, پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق که پیش از این توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه برای وی صادر شده بود دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از گذشت ۶ روز در تاریخ ۱۲ مرداد ماه سالجاری به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. 

لازم به ذکر است, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “پیمان میرزازاده” در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه از بابت اتهامات “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” برگزار شده بود و براساس دادنامه صادره توسط شعبه مذکور از بابت ۲ اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۸۰ ضربه شلاق و “شرب خمر” به تحمل ۲۰ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده همچنین در پرونده اول خود نیز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه و از بابت اتهام “همکاری با گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزا زاده, در تاریخ ۲ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

 میرزازاده علاوه بر پرونده جاری از بابت پرونده ای دیگر و  در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۶ نیز توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شده بود.

این فعال هنری در ارتباط با این پرونده در اواسط دیماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق سرودن ترانه‌هایی در حمایت از احزاب کرد مخالف نظام” بدون حق انتخاب وکیل مورد محاکمه قرار گرفته بود و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده از بابت پرونده مذکور پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۱۸ خردادماه سال ۱۳۹۷ آزاد شده بود.

بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه یک متهم در دادگاه از بابت اتهامات منتسبه به تحمل بیش از ۱۰ سال محکوم شود می بایست تا نصف مدت محکومیت حبس خود را در زندان سپری کند و یا اگر به زیر ۱۰ سال حبس محکوم شده باید یک سوم مجموع محکومیت حبس خود را سپری کند و با ارائه درخواست آزادی مشروط و بررسی از سوی دادستان و سایر مسئولان قضائی مبنی بر عدم ارتکاب جرم از سوی متهم در صورت آزادی به فرد اعطا می شود. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۳۹۸, در حالی که ۴ روز از اعتصاب غذای پیمان میرزازاده در زندان مرکزی ارومیه گذشته بود به انتشار بیانیه ای نسبت به وخامت وضعیت جسمانی و اجرای حکم شلاق وی اعتراض کرده بود. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در آن  بیانیه نسبت به اجرای حکم شلاق “پیمان میرزازاده”, فعال فرهنگی و زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که منجر به ایجاد درد شدید و تورم در ناحیه پشت پاهای وی شده بود و از سوی دیگر این زندانی پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق دست به اعتصاب غذا زده بود را  از مصادیق بارز شکنجه دانست. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه و همچنین حق دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محاکمه از سوی دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هانقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهنقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانینافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسینافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانپیمان میرزازادهپیمان میرزازاده خوانندهپیمان میرزازاده زندانی سیاسیآزادی مشروط پیمان میرزازادهاجرای حکم شلاق پیمان میرزازادهاخبار نقض حقوق بشر در ایراناعدام در زندان ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونازندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزنددن ارومیهسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: