•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 28

قرار بازداشت افشین سیخ الاسلامی، فعال محیط زیست ساکن سنندج تمدید شد

0
202

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، قرار بازداشت افشین شیخ الاسلامی، فعال محیط زیست که در بازداشت نیروهای امنیتی سنندج بسر می برد برای دومین بار تمدید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، افشین شیخ الاسلامی، فعال محیط زیست ساکن سنندج  که از تیر ماه سالجاری در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد قرار بازداشت این فعال مدنی برای دومین بار متوالی از سوی شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج تمدید شد. 

یک منبع آگاه از پرونده افشین شیخ الاسلامی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “بازپرس شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج به بهانه تکمیل نبودن مراحل بازجوئی و وجود ابهام در پرونده قرار بازداشت افشین شیخ الاسلامی را به مدت ۱ ماه دیگر تمدید کرد اما تا این لحظه از اتهامات این فعال محیط زیست اطلاعی در دسترس نیست”. 

افشین شیخ الاسلامی، در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, در پی یورش نیروهای امنیتی سنندج به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی بازداشت و برای بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد. 

در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, افشین شیخ الاسلامی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. این فعال مدنی در همان پرونده از اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” و “عضویت در احزاب اپوزیسیون” تبرئه شده بود. 

لازم به ذکر است, افشین شیخ الاسلامی, برای اولین بار، در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷, در سنندج توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل و در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷, پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون افشین شیخ الاسلامی لازم به ذکر است, وی دارای تابعیت آمریکا است و برای رسیدگی به وضعیت پدر و مادر خود که هر ۲ نفر آنها دچار بیماری و کهولت سن هستند به ایران بازگشته بود و بطور همزمان در زمان گذران زندگی در ایران فعالیت‌های خیریه و محیط زیست خود را نیز داشت. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجوئی و بازپرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال محیط زیستفعال محیط زیست افشین شیخ الاسلامیفعال محیط زیست در ایرانفعال مدنی شیخ الاسلامیفعالان ملی مدنیفعالان محیط زیستفعالان محیط زیست بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامینقض حقوق فعالان مدنی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانافشین شیخ الاسلامیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت فعال مدنیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت افشین شیخ الاسلامیبازداشت شهروندان کردحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایارنسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان شهروندان کرد در ایرانشعبه بازپرسیشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: