•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

رسول طالب مقدم, فعال کارگری با تودیع قرار آزاد شد

0
474

رسول طالب مقدم, فعال کارگری وعضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران که در پی تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود ساعاتی پیش با تودیع قرار کفالت و وثیقه آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, رسول طالب مقدم, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با تودیع یک  قرار وثیقه و کفالت پس از تفهیم اتهام از زندان اوین آزاد شده است. بازداشت این فعال کارگری در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در مقابل ساختمان مجلس برگزار شده بود به همراه ده‌ها تن دیگر از فعالان کارگری و سندیکائی  بازداشت و به زندان‌های اوین، قرچک و تهران بزرگ منتقل شده بودند.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت, رسول طالب مقدم در حالی از بازداشتگاه اوین با تودیع یک قرار وثیقه و یک قرار کفالت آزاد شده که با دو اتهام تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ رسول طالب مقدم پس از بازداشت در تاریخ ۱۱ اردیبهشت به مقر پلیس امنیت در تهران منتقل شده بود و سپس جهت بازجوئی به زندان اوین و بند ۲۰۹ که متعلق به وزارت اطلاعات و همچنین بند دو الف سپاه پاسداران جهت بازجوئی منتقل شده بود و با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم دو اتهام با صدور دو قرار کفالت و ثیقه بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده است. 

 با توجه به آزادی رسول طالب مقدم,۲۰ تن دیگر از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران که کماکان در بازداشت به سر می برند. برای ندا ناجی, عاطفه رنگرز و محسن سلیمانی نژاد قرار کفالت صادر و برای ناهید خداجو قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی صادر شده است. با این حال این ۴ تن کماکان در بازداشت ار گانهای امنیتی به سر می برند.

همچنین علاوه بر این ۴ تن، سایر باقی مانده افراد بازداشت شده که تعداد آنها ۱۶ نفر بنام‌های “مرضیه امیری، سمانه طاهری، اعظم خضری، نسرین جوادی، حسن سعیدی، فرهاد شیخی، خرسندی، عباس شیخی، عادل گرجی، مهدی عظیمی، محمد اصلاغی، کیوان صمیمی، داود رفیعی، حسین مرادی، محسن حادث و اکبر جمشیدی” در بلاتکلیفی و در بازداشت ارگانهای امنیتی در زندانهای فشافویه, زندان قرچک ورامین و زندان اوین  به سر می برند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: