•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

محسن حادث از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر با تودیع قرار کفالت آزاد شد

0
525

ساعاتی پیش, محسن حادث از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران با تودیع قرار کفالت آزاد از زندان شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, محسن حادث, شهروند بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران پس از گذشت ۱۰ روز از زمان بازداشت با تودیع قرار کفالت تا زمان برگزاری دادگاه و بطور موقت از زندان فشافویه«تهران بزرگ» آزاد شد. 

براساس این گزارش,۱۹ تن دیگر از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران که کماکان در بازداشت به سر می برند. برای ندا ناجی, عاطفه رنگرز و محسن سلیمانی نژاد قرار کفالت صادر و برای ناهید خداجو قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی صادر شده است. با این حال این ۴ تن کماکان در بازداشت ار گانهای امنیتی به سر می برند.

همچنین علاوه بر این ۴ تن، سایر باقی مانده افراد بازداشت شده که تعداد آنها ۱۵ نفر بنام‌های “مرضیه امیری، سمانه طاهری، اعظم خضری، نسرین جوادی، حسن سعیدی، فرهاد شیخی، خرسندی، عباس شیخی، عادل گرجی، مهدی عظیمی، محمد اصلاغی، کیوان صمیمی، داود رفیعی، حسین مرادی و اکبر جمشیدی” در بلاتکلیفی و در بازداشت ارگانهای امنیتی در زندانهای فشافویه, زندان قرچک ورامین و زندان اوین  به سر می برند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان مدنی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: