•                  
شنبه , ۰۵ مهر , ۱۳۹۹
شنبه, سپتامبر 26

ساسان نیک نفس, فعال مدنی برای تحمل حبس تعزیری بازداشت شد

0
125

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, ساسان نیک نفس, فعال مدنی بازداشت و برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود به زندان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۸ صبح امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, ساسان نیک نفس, فعال مدنی  برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به زندان منتقل شد. این فعال مدنی, در پرونده ای به همراه چند تن دیگر از فعالان مدنی پس از طی مراحل دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود اما با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مدت ۵ سال از این مدت اجرائی است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “امروز ساسان نیک نفس, یکی دیگر از فعالان مدنی و هم پرونده ای با عطاالله رضائی, برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به زندان منتقل شد.” 

بازداشت ساسان نیک نفس, در حالی صورت گرفته که پیش از این در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, عطالله رضائی, فعال مدنی ساکن قم و یکی از ۹ فعال مدنی هم پرونده ای ساسان نیک نفس, برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

ساسان نیک نفس, در مرداد ماه سال ۱۳۹۸, به همراه علی اصغر حسنی راد, همایون پرهیزگار, علیرضا حاتمی, علی مطلبی و سعیده قربانعلی, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک بطور جداگانه با تودیع قرارهای وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی در اواسط آذر ماه ۱۳۹۸, پرونده ساسان نیک نفس با اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور, فعالیت تبلیغی علیه نظام, توهین به رهبری و توهین روح الله خمینی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی مورد بررسی قرار گرفت و این فعال مدنی به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال حبس تعزیری, توهین به رهبری و روح الله خمینی هم به۲ سال و در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر عیناً تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۵ سال از مجموع کل این حکم برای عطالله رضائی اجرائی است. 

برخورداری افراد از دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی ساسان نیک نفسفعال حقوق بشرمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراناتهام توهین به رهبریاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجرای حکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجوئی در بنددوالفبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریتوهین به رهبریحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیرحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیسلول انفرادی بنددوالفسامان نیک نفسساسان نیک نفسسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: