سه شنبه , ۰۹ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

پلمب مجتمع تجاری اوپال و ۲ واحد صنفی رستوران در تهران

0
133

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی، مجتمع تجاری اوپال و ۲ واحد صنفی رستوران را پلمب کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رویداد ۲۴، عصر امروز سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مجتمع تجاری اوپال، رستوران هیچ ـ متعلق‌ به بهاره رهنما و رستوران باب‌البحر ـ متعلق‌ به علیرضا منصوریان، توسط ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی در تهران پلمب شد. 

براساس این گزارش، علت ممانعت از فعالیت و پلمب مجتمع تجاری اپال، رستوران هیچ و رستوران باب‌البحر، به علت (عدم رعایت شئونات اسلامی) عنوان شده است. 

همچنین، علت پلمب مجتمع تجاری اپال و رستورانهای هیچ و باب‌البحر، با توجه به اخطاری که از قبل برای اخطار پلمب این واحدهای صنفی ارسال شده بود عدم تمکین متصدیان آنها به اخطاریه های مذکور عنوان شد. 

در حالی واحدهای صنفی بسیاری ذیل عناوین مذکور از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی و با دستور قضایی پلمب می شود که نعمت احمدی، وکیل پایه یک دادگستری در تشریح این موارد اعلام کرد:”پلمب واحدهای صنفی به نام مقابله با حجاب، قانونی نیست. طبق قانون باید جرم و مجازات با هم متناسب باشد. قانونگذار هنوز جرمی را تعریف نکرده که بر مبنای آن واحدها به دلیل بد حجابی مجازات شوند.” 

در ادامه نیز، کامبیز نوروزی، حقوقدان نیز در تائید صحبت‌های نعمت احمدی افزود:”هیچ قانونی وجود ندارد که بر مبنای آن واحدهای صنفی تحت عنوان عدم رعایت حجاب پلمب شوند.”

وی همچنین افزود:”این اتفاقی که در هفته‌های اخیر رواج گرفته است و مرتبا شاهد تعطیلی واحدهای صنفی با عنوان عدم رعایت حجاب مشتریان واحدهای صنفی هستیم، غیرقانونی است. هیچ دستگاهی مجاز نیست تحت چنین عناوینی دست به تعطیلی واحد صنفی بزند.”

ممانعت از اشتغال و پلمب واحدهای صنفی با عنوانی تحت موارد ذکر شده و حتی مصادیق مشابه آن از قبیل(رقص بانوان بدون حجاب)، (رعایت نکردن حجاب اسلامی) به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید می کند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: