•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت سیاوش حیاتی, شهروند ساکن کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی

0
1040

حقوق بشر در ایران – روز جاری, ماموران امنیتی در استان کرمانشاه, سیاوش حیاتی, شهروند ساکن این استان را پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند. سیاوش حیاتی, پیش از این نیز به دلیل اعتقاد دیانت یارسان, از ادامه تحصیل در مقطع دکترا محروم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, سیاوش حیاتی, شهروند ساکن استان کرمانشاه, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که از سوی دانشجویان دانشگاه کرمانشاه در اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر این پرواز که در میان آنها جمعی از دانشجویان ایرانی نخبه در حال تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها هم بودند توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به سیاوش حیاتی, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “با توجه به برگزاری تجمع اعتراضی که در اعتراض به شلیک به هواپیمای مسافربری در تهران انجام شده بود و منجر به کشته شدن تعداد بسیاری از هموطنان شد جمعی از دانشجویان دانشگاه کرمانشاه تجمع اعتراضی را برگزار کرده بودند که سیاوش حیاتی, دانشجوی محروم از تحصیل در جریان این تجمع اعتراضی بازداشت و علیرغم پیگیریهای خانواده و نزدیکان وی هنوز از دلایل و ارگان بازداشت وی اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است؛ “سیاوش حیاتی”, شهروند ۶۱ ساله, ساکن استان کرمانشاه و از پیروان آئین یارسان و دانشجوی ممتاز رشته علوم سیاسی دانشگاه رازی واحد کرمانشاه پیش از این نیز از ارائه دفاعیات و پایان نامه و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شده بود و اعمال محرومیت بر این شهروند در حالی صورت گرفت که سیاوش حیاتی، به عنوان دانشجوی ممتاز، شرایط سهمیه استعدادهای درخشان برای تحصیل بدون کنکور در مقطع دکترا را نیز دارا بوده است. 

“سیاوش حیاتی”, شهروند اهل کرمانشاه و از پیروان آئین یارسان در نامه ای که خطاب به رئیس دانشگاه رازی این استان نوشت در متن نامه خود این مقام مسئول را به مناظره فراخوانده است.

سیاوش حیاتی, در بخشی از نامه خود خطاب به رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه نوشته است: “در مصاحبه با سردبیر مجموعه رسانه های فرتاک، نادر دارستانی ، مدعی بودید که در دانشگاه رازی دانشجوی ستاره داری وجود ندارد و برای مناظره با منتقدین اعلام آمادگی کردید . لذا این جانب سیاوش حیاتی دانشجوی بلاتکلیف ترم آخر کارشناسی ارشد علوم سیاسی، حضرتعالی را حول محور مطالب نگاشته شده در این رنجنامه به مناظره دعوت می نمایم”.

سیاوش حیاتی پیش از این بعنوان آموزگار در مقطع دبستان تدریس می کرد ولی پس آغاز روند پاکسازی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی و اعتقاد وی به “آئین یارسان” از آموزش و پرورش اخراج شد.

سیاوش حیاتی, در مصاحبه ای که با حقوق بشر در ایران انجام داده بود به چرائی اخراج خود از دانشگاه با توجه به اعتقاد مذهبی وی آئین یارسان اشاره کرده بود که فایل صوتی آن در ادامه می آید؛ 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, تجمعات اعتراضی گسترده ای در تهران از سوی دانشجویان دانشگاههای پلی تکنیک و همچنین دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که در ادامه این تجمعات با حضور سایر شهروندان و در پی خروج دانشجویان این محوطه این دانشگاه به خیابانهای مجاور کشیده شد با حضور نیروهای یگان ویژه و استفاده آنها از ماشینهای آب پاش برای سرکوب شهروندان که در پی شلیک مستقیم موشک به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط پروازی تهران – کی یف اوکراین که در ساعات اولیه صبح روز ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ به وقوع پیوست و باعث کشته شدن ۱۷۶ نفر خدمه پروازی و مسافران این هواپیما شد و این شهروندان به آن معترض شده بودند. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: