•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, دسامبر 6

بازداشت شدگان ۵ دی؛ آزادی علیرضا برادران شرکا, با تودیع قرار وثیقه

0
875

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, علیرضا برادران شرکا, دانشجوی رشته مهندسی هوا فضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر, که در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, علیرضا برادران شرکا, “علیرضا برادران شرکا”, دانشجوی رشته مهندسی هوا فضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر, که در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرار وثیقه از زندان رجائی شهر کرج آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ “علیرضا برادران شرکا”, در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, پس از بازداشت از سوی ماموران امنیتی و انتقال وی به بازداشتگاه پلیس امنیت جهت بازجوئی به بند وزارت اطلاعات واقع در زندان رجائی شهر کرج منتقل شده بود. 

در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, جو امنیتی در برخی از شهرهای کشور حاکم شده بود. نیروهای امنیتی و انتظامی امروز و روز گذشته در شهرهایی ازجمله تهران، کرج، اهواز، ماهشهر، شیراز، بهبهان، شهریار، اسلامشهر، قلعه حسن خان، رشت، تبریز، ارومیه، جوانرود، ایلام و … حضور گسترده‌ای داشتند. همچنین جو شدید امنیتی در اطراف آرامستان بهشت سکینه کرج، محل دفن “پویا بختیاری”، از جان باختگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه شکل گرفت. شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم جان باختگان در شهرهای شهریار, تهران, کرج, قزوین, کرمانشاه و رشت پس از بازداشت از سوی ارگانهای امنیتی و انتظامی و انتقال به بازداشتگاه سپس به وزارت اطلاعات و یا اطلاعات سپاه پاسداران منتقل شدند. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس وقت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هابیخبریتظاهرات اعتراضیاعتراضات گرانی بنزینآبان ماه سال ۱۳۹۸مراسم چهلمبازداشت شدگان چهلم نوید بهبودیچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398بازداشت شهرونداناعتراضات خیابانی روزانه در ایرانتظاهرات اعتراضی در ایراناعتراض به گرانی بنزینبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی به گرانی بنزینآبان۱۳۹۸تظاهرات اعتراضچهلم کشته شدگانچهلم جان باختگانعلیرضا برادراناعتراضات شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی گرانی بنزینآبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانچهلم پویا بختیاریعلیرضا برادران شرکاچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتجمعات گرانی بنزینآبانماه۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان چهلمچهلم پویا بختیاری در ۵ دیبازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینآبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸چهلم در گذشتبازداشت شدگان ۵ دیبازداشتبنزینآبان ماه۱۳۹۸اعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضات به گرانی بنزینآبان ماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی دی ماهتظاهرات اعتراض آمیزآبانماه ۱۳۹۸آبان 1398تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینآبانماه سالآبان ماه 1398

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.