•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

شادمان بنی بشر برای تحمل حبس احضار شد

0
573

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب سنندج با ارسال ابلاغیه ای شادمان بنی بشر را برای تحمل حبس فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، شهریور ماه ۱۳۹۹، شادمان بنی بشر، فعال محیط زیست ساکن سنندج, با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سنندج جهت سپری کردن حبس تعزیری ۶ ماهه خود از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام فراخواند شد. این فعال محیط زیست در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و پس از ارجاع پرونده اش به دادگاه تجدیدنظر این مدت به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

این فعال مدنی با انتشار این خبر در صفحه شخص خود اعلام کرد: “طی ابلاغیه‌ای که در شهریور ماه به دست من رسیده است بایست ظرف مدت معینی جهت اجرای حکم شش ماه حبس تعزیری خود را معرفی نمایم.”

شادمان بنی بشر, در تاریخ ۲۴ بهمن ماه سالجاری, توسط ماموران اداره اطلاعات در خیابانی در این شهرستان سنندج بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد و در تاریخ ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده این فعال محیط زیست به شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج، شادمان بنی بشر از بابت اتهام عضویت در یکی احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران تبرئه و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعلام اعتراض و ارجاع به شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

 عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی ناقض، ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشت شادمان بنی بشرحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدید نظر استان کردستاندادگاه تجدید نظر سنندجدادگاه تجدیدنظر استان کردستاندادگاه تجدیدنظر سنندجزندانیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندن کرد ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردآباد یزدشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشادمان بنی بشرشادمان بنی بشر فعال محیط زیستشعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کردستانشعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.