•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

شاپور احسانی راد, فعال کارگری بازداشت شد

0
102

حقوق بشردر ایران – امروز سه شنبه ۲۷خرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی پس از بازداشت شاپور احسانی راد, فعال کارگری ساکن شهرستان ساوه وی را به زندان اوین منتقل کردند. بازداشت این فعال کارگری برای اجرای حکم حبس تعزیری صورت گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, صبح امروز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, شاپور احسانی راد, فعال کارگری و نماینده سابق کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه و عضو هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی “بستا”, ساکن شهرستان ساوه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این فعال کارگری در فروردین ماه سالجاری برای اجرای حکم حبس تعزیری به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت برای تحمل حبس تعزیری۶ ساله اش احضار شده بود. 

براساس اعلام صالح نیکبخت, وکیل مدافع شاپور احسانی راد: “این فعال کارگری طبق اعلام خانواده اش صبح امروز توسط ماموران دادسرای ساوه بازداشت و به گفته آنها امروز به تهران و زندان اوین اعزام می‌شود”.

در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, شاپور احسانی راد, فعال کارگری,  توسط شعبه ۱اجرای احکام کیفری دادسرای ناحیه ۳۳ تهران جهت اجرای حکم ۶ سال حبس تعزیری اش احضار شده بود. جلسه دادگاه تجدیدنظر شاپور احسانی راد, با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که برعدم ضرورت تشکیل جلسه دادرسی با حضور متهم یا وکیل مدافع وی تاکید می کند برگزار و حکم صادره توسط دادگاه بدوی عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸, “شاپور احسانی راد”, فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”,  از بابت اتهامات: “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری”, از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی از بابت این ۲ اتهام به تحمل ۲سال تبعید و اقامت اجباری در یکی از بخش های شهرستان نیک شهر از توابع استان سیستان و بلوچستان و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و دسته جات اجتماعی و سیاسی محکوم شد.

جلسه دادرسی بر پرونده “شاپور احسانی راد”, فعال کارگری در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, برگزار شده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران از ابلاغ تاریخ رسیدگی به اتهامات “شاپور احسانی راد” برای تاریخ رسیدگی ۱۷ شهریور ماه سالجاری را اطلاع رسانی کرده بود که با توجه به برگزاری جلسه دادرسی برای تاریخ ۳۰ شهریور ماه به مثابه تعلیق جلسه دادرسی در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸ بوده است. 

این فعال کارگری, در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۸, در حالی که پس از بازنشستگی, با توجه به سطح نازل مستمری بازنشستگی از روز ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در بخش مدیر داخلی یک مجتمع مسکونی مشغول به کار شده بود که ماموران امنیتی ضمن مراجعه به همان محل این فعال کارگری را بازداشت کرده بودند. 

در تاریخ ۲۴ مردادماه ۱۳۹۸,”شاپور احسانی راد”, فعال کارگری و عضو هیئت رئیسه اتحادیه آزاد کارگران ایران, پس از اتمام مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی در این زندان منتقل شده بود. 

“شاپور احسانی راد”, فعال کارگری پس از بازداشت و بازجوئی و تحمل چندین روز سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین, با ارجاع پرونده وی به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

این فعال کارگری, در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۸, پس از تودیع قرار کفالت بطور موقت از زندان اوین تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

“شاپور احسانی راد” از اعضای هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، نماینده سابق کارگران نورد پروفیل ساوه و از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی”بستا”می باشد.

موج گسترده سرکوب کارگران و فعالان کارگری در سایر عرصه های اجتماعی در شرایطی صورت می‌گیرد که تعرض همه جانبه به معیشت و زندگی آحاد جامعه روز بروز افزایش یافته و نهادهای امنیتی و قضایی در مقابل هر نوع صدای حق طلبی کارگران و سایر مزدبگیران با برخوردهای امنیتی به سرکوب فعالین عرصه های مختلف اجتماعی می پردازند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر,  بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هافعال کارگری شاپور احسانی رادفعالان مدنیفعالان کارگر یفعالان کارگریفعالان کارگری در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانانتقال شاپور احسانی راداتحادیه کارگریاتحادیه کارگران ایراناتحادیه آزاد کارگریاتحادیه آزاد کارگران ایراناجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریحقوق بشر در ایراندادسرای عمومی و انقلاب ساوهسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان کارگر یسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان کارگران در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب کارگرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران ایرانیسرکوب کارگران در ایرانسرکوب کارگران در جمهوری اسلامیشاپور احسانی رادشاپور احسانی راد فعال کارگریشاپوراحسانی رادشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه ۱ اجرای احکام کیفری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: