•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

سینا ربیعی, زندانی سیاسی اعتصاب غذا کرد

0
476

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹, سینا ربیعی, دانشجوی پیشین رشته جامعه شناسی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین با هدف اعتراض به عدم تحقق وعده های مسئولان این زندان و محرومیت از حق دادرسی عادلانه اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, روز شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, سینا ربیعی, فعال دانشجوئی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه و صدور احکام حبس بدون وجه قانونی بر علیه وی اعتصاب غذا کرد. این زندانی سیاسی پیش از این نیز در بدو ورود به زندان اعتصاب غذا کرد اما در پی وعده مسئولان به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. این فعال دانشجوئی در حال تحمل حبس تعزیری ۱ ساله خود است.

براساس اعلام این خبر وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی وخیم گزارش شده و در صورت تداوم اعتصاب غذا می تواند تبعات جانی جدی برای سینا ربیعی در پی داشته باشد. 

سینا ربیعی, دانشجوی پیشین رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران, در تاریخ ۳ تیر ماه ۱۳۹۹ که برای اجرای حکم حبس تعزیری ۱ ساله خود به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور,  پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل اعلام اعتصاب غذا کرد اما در پی وعده مسئولان در تاریخ ۶ تیر ماه به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. 

 در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۶, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده, با صدور دادنامه ای سینا ربیعی دانشجوی رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران را از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران توسط احمد زرگر عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, سینا ربیعی به همراه ابوالفضل نژاد فتح و فاطمه سمسار, در جریان اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران از بابت پرونده ای دیگر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بودند. سینا ربیعی به همراه فاطمه سمسار در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۸, آزاد شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: