•                  
پنج شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, آگوست 13

روزبه پیری, فعال ملی مدنی پس از اتمام دوران حبس آزاد شد

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹, روزبه پیری, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی تبریز پس از اتمام دوران حبس آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, روزبه پیری, متولد:۱۳۶۸, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی تبریز پس از اتمام دوران حبس تعزیری آزاد شد. این فعال ملی مدنی در مجموع به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که با احتساب ایام بازداشت اولیه دوران حبس وی به اتمام رسید و آزاد شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال ملی مدنی ضمن اعلام این خبر گفت: “دیروز یکشنبه روزبه پیری, از بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه سال گذشته با توجه به سپری کردن دوران حبس ۳ ماهه اش با احتساب ایام بازداشت آزاد شد”. 

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, برای تحمل حبس تعزیری خود پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری تبریز بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

در تاریخ ۱ خردادماه ۱۳۹۹, روزبه پیری, شهروند ساکن تبریز و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست صمد حضرتی و مستشاری محمدحسین دانشمند ملکی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال ملی مدنی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز, از بابت اتهامات عضویت در گروه و دسته جات برای برهم زدن امنیت ملی, اجتماع و تبانی علیه نظام, تبلیغ علیه نظام, محاکمه و به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. این فعال ملی مدنی در بخش دیگری از همین پرونده نیز توسط  دادگاه کیفری ۲ تبریز به ریاست قاضی پیری محاکمه از بابت تمرد به مامور دولت در حین انجام وظیفه و ایجاد هیاهو و انجام دادن حرکات نامتعارف، به تحمل ۸ ماه و ۱ روز حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق که قابل تبدیل به مجازات جایگزین پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۲۰ میلیون ریال بدل از شلاق محکوم شد.

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, روزبه پیری, که در جریان تظاهرات اعتراضی آبان ماه سالجاری از سوی ماموران اطلاعات سپاه عاشورا در تبریز بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

این فعال ملی مدنی, صاحب امتیاز و سردبیر نشریه دانشجویی در دانشگاه آزاد تبریز در سال ۱۳۸۹ و موسس تشکل سیاسی جمعیت دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد مرکز استان آذربایجان شرقی است.

روزبه پیری, در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۸, به همراه برادری یاشار پیری پس از انتقال به شعبه ۱۶ دادیاری و دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست بازپرس “رضا ابهری نژاد”, با صدور کیفرخواستی, هر یک با ۵ اتهام “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم برضد امنیت داخلی کشور”, “عضویت در دسته‌ها و گروه‌هایی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه‌های مخالف نظام”, “اخلال در نظم عمومی با انجام حرکات نامتعارف ایجاد هیاهو و جنجال با حضور در تجمعات اعتراضی در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸” و “تمرد به مأمور دولت در حین انجام وظیفه”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند. 

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸,روزبه پیری به همراه برادرش یاشار پیری, جهت انجام مراحل بازجوئی از بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز, به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شده بودند. “روزبه” و “یاشار پیری” پیش از این در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۸ از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده بودند ولی مجددا در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸ برای بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸,  به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

 ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “روزبه پیری به همراه برادرش یاشار پیری, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز به ترتیب به محل کار این شهروندان و سپس منازل مسکونی این افراد پس از تفتیش محل کسب و منازل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

لازم به ذکر است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که همزمان با شکل گیری تجمعات اعتراضی گسترده و در پی آن استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح گرم بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند. نکته حائز اهمیت آمار ارائه شده از کشته شدگان می‌باشد که با توجه به عدم دسترسی به گردش آزاد اطلاعات در کشور تعداد کشته شدگان در این تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد. 

افزایش قیمت بنزین در حالی عنوان شد که پیشتر در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸،بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران همزمان با اعلام خبر کشف میدان جدید نفتی ایران، خبرهای افزایش قیمت بنزین در سال جاری را شایعات اعلام کرده و گفت: هر وقت دستوری به ما داده و ابلاغ شد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

 علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی روزبه پیریفعال ترکفعال ترک (آذربایجانیفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقرنطینه زندان مرکزی تبریزپیری فعال ملی مدنیبند ۱۲ زندان تبریزروزبه پیریروزبه پیری فعال ملی مدنیروزبه پیری فعال مدنیروزبه پیری فعال آذربایجانیروزبه پیری فعال ترکروزبه پیری فعال ترک آذریروزبه پیری فعال ترک آذربایجانیروزبه پیری زندان تبریزروزبه پیری زندانی سیاسیروزبه پیری شهروند ترکزندان مرکزی تبریززندان تبریززندانی سیاسی روزبه پیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: