•                  
سه شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 31

صدور ۱ حکم اعدام و ۳ حکم حبس تعزیری برای ۴ متهم جرائم امنیتی

0
188

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “غلامحسین اسماعیلی”, سخنگوی قوه قضائیه, در نشست خبری با خبرنگاران و مطبوعات داخلی ایران از صدور حکم ۱۰ سال حبسی تعزیری بر علیه “علی نفریه”, “محمد امین نسب”, شهروند ۲ تابعیتی و “محمد علی باباپور” خبر داد. وی گفت در احکام صادره بر علیه این افراد جرم تفهیم شده به متهمان “جاسوسی” بوده و در مورد “علی نفریه” و “محمدعلی باباپور” هریک علاوه بر تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری هر ۲ نفر این افراد به استرداد مبلغ ۵۵ هزار دلار مبلغ حق‌الزحمه دریافتی محکوم شدند و همچنین فردی دیگر که این مقام قضائی به هویت وی اشاره ای نکرد از صدور حکم اعدام برای وی به اتهام جاسوسی خبر داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از میزان؛ امروز سه شنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۸, غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران و جرائد داخل ایران از صور احکام در مجموع ۳۰ سال حبسی تعزیری برای ۳ شهروند ایرانی از بابت اتهام جاسوسی و همچنین صدور حکم استرداد ۵۵ هزار دلار آمریکا برای یکی از این ۳ متهم به جاسوسی خبر داد. غلامحسین اسماعیلی همچنین در بخش دیگری از صحبتهای خود از صدور حکم اعدام در هفته گذشته توسط دادگاه انقلاب بر علیه فردی دیگر سخن گفت. 

براساس این گزارش و بنا بر اعلام “غلامحسین اسماعیلی” سخنگوی قوه قضائیه؛ “علی نفریه”, فرزند؛ غلامحسین, از بابت اتهام “جاسوسی” به نفع سرویس سیا، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و استرداد مبلغ ۵۵ هزار دلار آمریکا, که بعنوان حق‌الزحمه که بنا بر ادعای این مقام قضائی از آمریکا دریافت کرده بود محکوم شد.

اسماعیلی در ادامه گفت: “محمد امین نسب”شهروند ۲ تابعیتی, فرزند؛ غلامعلی, از بابت اتهام جاسوسی برای سرویس انگلیس به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری بصورت قطعی محکوم شد.

وی ادامه داد: محمدعلی باباپور, فرزند؛ غلامرضا, از بابت اتهام جاسوسی برای سرویس آمریکا به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و استرداد ۵۵ هزار دلار حق‌الزحمه دریافتی که بنا بر ادعای این مقام قضائی متهم از این سرویس در یافت کرده بود محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین از صدور حکم اعدام برای یک فرد دیگر از بابت اتهام جاسوسی خبر داد و بدون اشاره به اسم و مشخصات وی گفت؛ طی هفته گذشته در دادگاه انقلاب تهران, فرد دیگری به اتهام “جاسوسی” برای سرویس آمریکا به لحاظ گستردگی فعالیت جاسوسی به اعدام محکوم شد و پرونده وی جهت فرجام‌خواهی به دیوان عالی کشور ارجاع شده است. 

“غلامحسین اسماعیلی”,  پیرامون هویت این فرد همچنین گفت؛ در صورت تائید حکم صادره توسط دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور هویت فرد مذکور اعلام خواهد شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی لیست اسامی آخرین افراد متهم به جاسوسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان اوین را اطلاع رسانی کرده بود و در بین این افراد اسامی محمد امین نسب و محمدعلی باباپور در بین این افراد بوده است. 

لازم به ذکر است؛ ارتکاب افراد به جرم جاسوسی در چهارچوب قوانین حقوق بشر جایگاهی ندارد اما این نکته حائز اهمیت است که با توجه به عدم شفافیت قضائی در ساختار دادگاههای عمومی و انقلاب در ایران, جملگی افراد با هر نوع اتهام در طی روندی بدور از “حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه” و “محرومیت از حق انتخاب وکیل مورد نظر متهم” براساس موارد مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از قبیل ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و حتی قوانین مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری ایران از زمان بازداشت تا زمان محکومیت قطعی مورد محاکمه قرار می‌گیرند و محکومیت این افراد از بابت اتهام جاسوسی و یا ارتباط با دول متخاصم با ابهامات بسیاری روبرو است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: