پنج شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, سپتامبر 28

محرومیت سهیلا حجاب، زندانی سیاسی از حق درمان و سایر حقوق شهروندی

0
2284

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، سهیلا حجاب بیدسرخی، زندانی سیاسی محبوس در بند قرنطینه زندان قرچک ورامین از حق درمان و ملاقات با خانواده خود محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، سهیلا حجاب بیدسرخی، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی محبوس در بند قرنطینه زندان قرچک ورامین علیرغم ابتلا به تاربینی و عدم تعادل در حرکت از حق درمان و اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان محروم مانده است. این زندانی سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در میان بیمارانی که مبتلا به بیماری سل و ذات الریه هستند نگهداری می شود. سهیلا حجاب، در حال تحمل حبس تعزیری ۷ سال و ۶ ماه از بابت اتهام اجتماع و تبانی، است. وی در پرونده ای دیگر که توسط سازمان اطلاعات سپاه بر علیه این زندانی سیاسی باز شده هنوز به جلسه دادرسی و بازپرسی احضار نشده است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “خانم حجاب در بند قرنطینه زندان قرچک ورامین به بیماری تاربینی مبتلا شده و قادر کنترل تعادل جسمانی خود نیست و طی این مدت چندین مرحله بر اثر از دست دادن تعادل به علت تاربینی و سرگیجه به زمین خورده است. این زندانی سیاسی ۵ ماه است که از حق ملاقات با مادر و خانواده خود محروم مانده و مسئولان زندان قرچک به هدایت اطلاعات سپاه اعلام کردند در صورتی می تواند با خانواده اش ملاقات کند که ماموران در زمان انجام ملاقات در کنار این زندانی سیاسی باشند. خواسته سهیلا حجاب، اعزام به مرکز درمانی برای درمان مشکل بینایی و همچنین ملاقات با خانواده است. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “پس از گذشت ۵ ماه از زمان بازداشت سهیلا حجاب این زندانی سیاسی همچنان در بند قرنطینه و بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در میان زندانیان مبتلا به بیماری سل و ذات الریه نگهداری می شود. خواسته سهیلا حجاب برخورداری از حقوق شهروندی خود است.”

 در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹, خبرگزاری فارس, وابسته به سپاه پاسداران با انتشار گزارشی مدعی شد سهیلا حجاب، در دورانی که به مرخصی اعزام شده بوده در صدد برنامه ریزی برای انفجار محل سکونت امام جمعه کرمانشاه بوده که این می تواند نشانی از اعمال فشارهای امنیتی و پرونده سازی برای این شهروند و زندانی سیاسی محروم از حق دادرسی عادلانه و درمان باشد. 

پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی بر علیه سهیلا حجاب در حالی صورت گرفته که این زندانی سیاسی به همراه زینب جلالیان, دیگر زندانی سیاسی در تاریخ ۳ تیر ماه ۱۳۹۹, با انتشار نامه ای سرگشاده به رفتارهای توهین و آمیز مسئولان این زندان و همچنین اعمال سایر محرومیتها و محدودیتها بر زندانیان سیاسی محبوس در این زندان اشاره کرده بودند. 

سهیلا حجاب, در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹,  در اعتراض به نوع برخوردهای قهر آمیز و امنیتی با خانواده و خود این زندانی سیاسی که منجر به بازداشت برادر و خواهر سهیلا حجاب شده بود این زندانی سیاسی اعلام اعتصاب غذا کرد و چندی پس از آن با توجه به آزادی این ۲ عضو خانواده اش به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. 

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب, شهروند ساکن کرمانشاه پس از احضار به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران و اتمام جلسه دادرسی هنگام خروج توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران توام با ضرب و شتم شدید بازداشت و به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد.

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب بیدسرخی, با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران جهت حضور در جلسه دادرسی و ارائه دفاعیات به تاریخ رسیدگی ۲ خرداد ماه سالجاری احضار شد. 

در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیلا حجاب, شهروند اهل کرمانشاه و فعال سیاسی, که پیش از این توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات: تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی, تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب, تشکیل گروه در راستای حقوق زنان, درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی, مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیلا حجاب, فعال سیاسی که از خرداد ماه سالجاری در بازداشت اطلاعات سپاه بسر می برد پس از گذشت بیش از ۸ ماه از زمان بازداشت با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان بطور موقت از بازداشت آزاد شد.

سهیلا حجاب, برای دومین بار در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۸, در منزل شخصی خود توسط ماموران اطلاعات سپاه از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” بازداشت شده بود پس از انتقال به خانه های امن این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و پس از آن انتقال به بند۲الف سپاه واقع در زندان اوین و ادامه روند بازجوئی در سلول انفرادی در این بند امنیتی محبوس بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال سیاسی پیش از این و برای اولین بار در تاریخ ۷ دیماه ۱۳۹۷, در شیراز بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی از سوی دادگاه انقلاب شیراز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفت و با اجرای این حکم پس از تحمل ۵ ماه از مجموع حبس ۲ ساله اش در زندان عادل‌آباد، مشمول عفو مشروط گردید و آزاد شد.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

در حالی بسیاری از شهروندان به دلیل عضویت و یا فعالیت در احزاب سیاسی خارج از ایران از سوی ارگانهای امنیتی تحت بازداشت و پیگرد قضائی قرار می گیرند که در ماده ۲ از اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت تبعیض بر انسانها به دلیل تعلقات سیاسی و یا وابستگی آنها به گروههای سیاسی تاکید میکند. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 

برچسب هازندانینقض حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کوردحق درمان زندانیحق درمان زندانیانسهیلا حجابشهروندان کورد اهل سنتسهیلا حجاب زندانی سیاسیسهیلا حجاب فعال مدنیسهیلا حجاب حق درمانشهروندان کردایرانزندانی سیاسیشهروندان کورد در ایرانحقوق شهروندی در ایرانبند زنانسرکوب شهروندان کردشهروندان شهروندان کرد در ایرانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراننامه سهیلا حجابشهروندان کورد زندانی سیاسیسهیلا حجاب بند زنان زندان اوینحق درمان بیماری زندانیانبیماری سهیلا حجابسرکوب شهروندان کرد ایرانزندانی عقیدتیشهروندان کوردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان محروم از حق درمانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحق درمان بیماریشهروندان کوردایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردبیماری زندانیزندانیان سیاسیسرکوب شهروندان کورد در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیبند قرنطینه زندان اوینبند زنان در زندان قرچک ورامینحق درمان شهروندانبند زنان زندان قرچک در ورامینزندانی سیاسی سهیلا حجابحق درمان زندانشهروندان کرددر ایرانزندانیان سیاسی و عقیدتیمحرومیت از حق درمانشهروندان کردنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانبند زنان زندان قرچکبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیبند زنان زندان مرکزی سنندجبند قرنطینه زندان قرچک ورامیننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر در ایرانزندان قرچک ورامینبند زنان زندان اوینحقوق بشر در جمهوری اسلامیبند زنان زندان قرچک ورامینبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کورداتهامات سهیلا حجاب بیدختیبازداشت شهروندان کورد در سردشتحقوق شهروندیبازداشت شهروندان کرداخبار نقض حقوق بشر در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانبیماری زندانیانبند زنان در زندان قرچکسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت سهیلا حجاببند زنان قرچک ورامیناعتصاب غذای سهیلا حجاببند زنان زندانی سیاسیحقوق بشرمحرومیت از حق درمان زندانیزندان قرچکشهروندان کورد ایرانحق درمانبیماری زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان در ایرانسهیلاحجابشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد سنی مذهبسهیلا حجاب بیدسرخیسهیلاحجاب زندانی سیاسیشهروندان کورد جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: