•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, فوریه 7

سهیلا حجاب، زندانی سیاسی در پرونده جدید تفهیم اتهام شد

0
408

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، جلسه بازپرسی سهیلا حجاب، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، سهیلا حجاب، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین در پرونده جدید خود با ۲ اتهام جدید تفهیم اتهام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۷ سال و ۶ ماه از بابت اتهام اجتماع و تبانی است.

یک منبع نزدیک به خانواده سهیلا حجاب در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “شاکی این پرونده که بر علیه سهیلا حجاب باز شده سازمان اطلاعات سپاه است و اتهامات مطروحه در این پرونده، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شد و سهیلا حجاب در مرحله بازپرسی با این ۲ اتهام مورد تفهیم قرار گرفته است. صحبتهای سهیلا حجاب در تماسهای تلفنی با خارج از زندان و انتشار آن در فضای مجازی از جمله مصادیق این اتهامات است.”

 سهیلا حجاب، در حالی از بابت اتهامات جدید مورد تفعیم اتهام قرار گرفته که پیش از این و در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹, خبرگزاری فارس, وابسته به سپاه پاسداران با انتشار گزارشی مدعی شد سهیلا حجاب، در دورانی که به مرخصی اعزام شده بوده در صدد برنامه ریزی برای انفجار محل سکونت امام جمعه کرمانشاه بوده که این می تواند نشانی از اعمال فشارهای امنیتی و پرونده سازی برای این شهروند و زندانی سیاسی محروم از حق دادرسی عادلانه باشد. 

پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی بر علیه سهیلا حجاب در حالی صورت گرفته که این زندانی سیاسی به همراه زینب جلالیان, دیگر زندانی سیاسی در تاریخ ۳ تیر ماه ۱۳۹۹, با انتشار نامه ای سرگشاده به رفتارهای توهین و آمیز مسئولان این زندان و همچنین اعمال سایر محرومیتها و محدودیتها بر زندانیان سیاسی محبوس در این زندان اشاره کرده بودند. 

سهیلا حجاب, در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹,  در اعتراض به نوع برخوردهای قهر آمیز و امنیتی با خانواده و خود این زندانی سیاسی که منجر به بازداشت برادر و خواهر سهیلا حجاب شده بود این زندانی سیاسی اعلام اعتصاب غذا کرد و چندی پس از آن با توجه به آزادی این ۲ عضو خانواده اش به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. 

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب, شهروند ساکن کرمانشاه پس از احضار به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران و اتمام جلسه دادرسی هنگام خروج توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران توام با ضرب و شتم شدید بازداشت و پس از انتقال به خانه های امن این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و پس از آن انتقال به بند۲الف سپاه واقع در زندان اوین و ادامه روند بازجوئی در سلول انفرادی این بند امنیتی محبوس بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سهیلا حجاب بیدسرخی, با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران جهت حضور در جلسه دادرسی و ارائه دفاعیات به تاریخ رسیدگی ۲ خرداد ماه سالجاری احضار شد. 

در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیلا حجاب, شهروند اهل کرمانشاه و فعال سیاسی, که پیش از این توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات: تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی, تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب, تشکیل گروه در راستای حقوق زنان, درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی, مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, سهیلا حجاب, فعال سیاسی که از خرداد ماه سالجاری در بازداشت اطلاعات سپاه بسر می برد پس از گذشت بیش از ۸ ماه از زمان بازداشت با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان بطور موقت از بازداشت آزاد شد.

این فعال سیاسی پیش از این و برای اولین بار در تاریخ ۷ دیماه ۱۳۹۷, در شیراز بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی از سوی دادگاه انقلاب شیراز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفت و با اجرای این حکم پس از تحمل ۵ ماه از مجموع حبس ۲ ساله اش در زندان عادل آباد، مشمول عفو مشروط گردید و آزاد شد.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

در ماده ۲ از اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت تبعیض بر انسانها به دلیل تعلقات سیاسی و یا وابستگی آنها به گروههای سیاسی تاکید میکند. 

برچسب هادادسرای زندان اویننقض حقوق شهروندی در ایراندادسرای امنیت تهرانبند زنان زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسهیلا حجاببند۱ زندان قرچک ورامینشعبه۲بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیتسهیلاحجاب زندانی سیاسیشعبه2بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبدکاووسزنان زندانیدادسرای عمومی و انقلابدادسرای مقدسی اوینبند ۷ زندان قرچک ورامینتفهیم اتهام زندانیاننامه سهیلا حجاببازداشت سهیلا حجاببند زنان زندان قرچک در ورامینشعبه2بازپرسی دادسرای امنیت تهرانسهیلا حجاب حق درمانسهیلا حجاب بیدختینقض حقوق شهروندیزندان قرچک ورامیندادسرای مقدسنقض حقوق بشر درایراندادسرای امنیتی تهرانزنان زندانی سیاسی در ایرانسهیلا حجاب زندانی سیاسیبند قرنطینه زندان قرچک ورامیناعتصاب غذای سهیلاحجاببیماری سهیلا حجابشعبه2بازپرسی دادسرای زندان اویننقض حقوق بشر در ایرانزندان قرچکدادسرای امنیتبند زنان زندان قرچک ورامینتحصن زنان زندانیبند زنان در زندان قرچک ورامینسهیلا حجاب بند زنان زندان اوینبند زنان قرچک ورامینزندانی سیاسی سهیلا حجاببیماری سهیلاحجابشعبه2 بازپرسی دادسرای زندان اویننقض حقوق بشربند یک زندان قرچکنقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامینزنان زندانیان سیاسیتفهیم اتهام شهروندان در ایرانزنان زندانی عقیدتیسهیلا حجاب بیدسرخیشعبه دو بازپرسی دادسرای امنیت تهرانتفهیم اتهام و بازجوئیزنان زندانی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشعبه۲ بازپرسیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانزنان زندانی سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزنان زندانی در زندان قرچک ورامینسهیلا حجاب فعال مدنیشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیتبند زنان زندانی سیاسیدادسرای شهید مقدستفهیم اتهامدادسرای امنیت اوینقرچکبند زنان در زندان قرچکدادسرای امنیت تهران در زندان اوینزنان زندانی در جمهوری اسلامیبند3 زندان قرچک ورامیناتهامات سهیلا حجاب بیدختیشعبه۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهراندادسرای اویننقض حقوق شهروندان در ایرانقرچک ورامینبند زنان زندان قرچکتفهیم اتهام در دادگاهسهیلاحجاببند یک زندان قرچک ورامینشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیت تهرانبندزنان زندان قرچک در ورامیناعتصاب غذای سهیلا حجابشعبه2بازپرسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.