•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

احضار پروین محمدی، فعال کارگری برای تحمل حبس تعزیری

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۱شهریور ماه ۱۴۰۱، پروین محمدی، فعال کارگری، برای تحمل حبس تعزیری خود احضار شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، پروین محمدی، فعال کارگری، در پی احضار به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای اجرای حکم حبس تعزیری که بصورت غیابی بر علیه وی صادر شده بازداشت و پس از انتقال به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در پی عدم حضور، قاضی شعبه تاریخ مراجعه دیگری به وی اعلام شد. پروین محمدی از زندانیان سیاسی پیشین است که به دفعات بابت اتهامات مرتبط با فعالیتهای کارگری خود بازداشت و تحمل حبس کرده است.

براساس این گزارش؛ پس از حضور پروین محمدی، در شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین به او اعلام شد که حکم‌صادره بر علیه این فعال کارگری بصورت غیابی صورت گرفته و باید بصورت حضوری توسط شعبه صادر کننده حکم ابلاغ شود اما پس از بازداشت و انتقال پروین محمدی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با توجه عدم حضور قاضی عموزاد به پروین محمدی اعلام شد که باید روز چهارشنبه هفته جاری مجددا به شعبه مراجعه کند.

لازم به ذکر است، پروین محمدی، در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، هم با دریافت ابلاغیه ای از طرف شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود احضار شده بود اما در پی شیوع کرونا اجرای حکم حبس وی تعلیق شده بود.‌

در حالی این پرونده بر علیه پروین محمدی، منجر به صدور حکم حبس تعزیری شده که این فعال کارگری در هیچ یک از مراحل بازجوئی، بازپرسی و دادرسی این پرونده ابلاغیه و احضاریه ای دریافت نکرده است و پس از مطلع شدن از این‌حکم و پیگیری های انجام گرفته متوجه شد به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در جمع کارگران‌بازنشسته و انجام یک سخنرانی در خصوص فروریختن ساختمان پلاسکو) در سال ۱۳۹۶ بدون اطلاع وی این پرونده تشکیل و بصورت غیابی محاکمه و حکم برای او صادر شده است.‌

این فعال کارگری، در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، با تودیع قرار کفالت آزاد شد.‌

با آغاز مراحل دادرسی، پروین محمدی، در تاریخ ۱۹ خردادماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۱ کرج تفهیم اتهام شد.

پروین محمدی، در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) محکوم شد. پس از اعلام‌اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه  شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز این‌حکم عینا تایید و پرونده پروین محمدی به واحد اجرای احکام دادسرای کرج ارجاع شد.

پس از قطعی شدن این حکم پروین محمدی در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸، جهت سپری کردن دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان کچوئی کرج منتقل شد و در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸، به مرخصی اعزام شد و با توجه به شیوع کرونا و بخشنامه کاهش مجازات در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ آزاد شد.

ممانعت از انجام فعالیتهای کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری و صنفی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.