سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

احضار ساسان‌ نظری به دادگاه انقلاب استان کرمانشاه

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه انقلاب استان کرمانشاه، ساسان نظری را به جلسه دادرسی احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، ساسان نظری، شاعر و فعال ادبی، اهل استان کرمانشاه، جهت محاکمه به شعبه دادگاه انقلاب در این استان احضار شد.

این هنرمند و فعال ادبی، با انتشار ویدیویی کوتاه ضمن اعلام این خبر اتهام منتسب شده به خود را در این جلسه دادرسی (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان کرد.‌

لازم به اشاره است مبنی تفهیم اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) به ساسان نظری، مرتبط با فعالیتهای وی در جریان اعتراضات اخیر عنوان شده است.

ساسان نظری، مدتهاست که با سرودن اشعاری به زبان کُردی، نسبت به وضعیت اقتصادی و معیشتی شهروندان اعتراض کرده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه به هر شکل ممکن، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هامحکومیتسرکوب آزادی بیانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهمحکومیت کیفری،اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱محاکمهسرکوب آزادی بیان و قلماعتراضات سراسریمحرومیت اهل سنت از حقوق شهروندیسرکوب شهروندان مطالبه گراعتراضات سراسری ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریاحضاریهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان معترض در ایراناعتراضات سراسری کرجاعتراضات سراسری مهرسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب شهروندان کورددادگاه انقلاب استان کرمانشاهسرکوب فعالان ادبی در ایراناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱سرکوب شهروندان در ایراناحضار به دادگاهسرکوب شهروندان کرداخبار سرکوب شهروندان در ایرانسرکوب فعالان ادبیاعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱ساسان‌نظریسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان کرد در ایرانحقوق بشر ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانسرکوب شاعران در ایراندادگاه انقلاب کرمانشاه،ساسان نظریحقوق بشراحضاریه دادگاهمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان منتقد در ایرانمحاکمه شهروندان آذریاعتراضات سراسری مشهدحقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانمنشور حقوق شهروندیسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیمحاکمه شهروندان کوردمحاکمه شهروندان کرد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده