شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

احضار آنیشا اسداللهی به دادگاه انقلاب تهران

0
154

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، آنیشا اسدالهی،‌ با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای حضور در جلسه دادرسی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، آنیشا اسدالهی، مترجم و فعال کارگری، ساکن تهران، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت ۲ اتهام منتسب شده به وی محاکمه خواهد شد. 

براساس این گزارش، در جلسه دادرسی مذکور، اتهامات آنیشا اسدالهی (اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی / خارجی) و (فعالیت تبلیغی عله نظام) عنوان شده است. 

لازم به اشاره است، آنیشا اسدالهی، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی در تهران به همراه همسرش ـ کیوان مهتدی، بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین و طی مراحل بازجویی، در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان آزاد شد و در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای کتبی، از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران جهت حضور در جلسه تفهیم اتهام پیش از تنظیم کیفرخواست احضار و کیفرخواست وی پس از تنظیم به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد. 

این فعال مدنی، نخستین مرحله در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر، مقایل ساختمان مجلس، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۵ مرداد ماه همان سال با تودیع وثیقه آزاد شد اما مجددا در تاریخ ۲۸ خردادماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات طی‌ مراحل بازجوئی ۴۵ روز بعد به بند زنان زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۱۵ مردادماه ۱۳۹۸، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، آنیشا اسدالهی، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸، توسط ایمان‌افشاری، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران تفهیم اتهام و در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۸، از بابت اتهامات (اخلال در نظم و آسایش عمومی)، (تبلیغ علیه نظام) و (اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی) محاکمه و پس از تبرئه از اتهام (تبلیغ علیه نظام) و (اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی)، فقط از بابت اتهام (اخلال در نظم عمومی) به ۶ ماه حبس تعزیری، شش ماه حبس تعلیقی و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد. پس از ابلاغ حکم و اعلام تسلیم به رای و کاهش بخشی از مجموع حبس تعزیری لازم به اجرا آنیشا اسداللهی، در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۸، برای سپری کردن دوران حبس خود بازداشت و در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸، پس از اتمام دوران محکومیت خود از زندان اوین آزاد شد. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی هست که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هادادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلابآنیشا اسداللهیشعبه۲۶ دادگاه تهرانمحکومیت کیفریآنیشا اسدالهی فعال کارگریاحضارآنیشااسداللهیسندیکای شرکت واحدفعالان کارگریآنیشااسدالهیدادگاه انقلاب شعبه ۲۶محاکمه فعالان کارگری در ایرانفعال مدنی آنیشا اسدالهیآنیشااسدالهی فعال کارگریشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانمحاکمه شهروندانآنیشا اسدالهیبازداشت آنیشا اسدالهیشعبه ۲۶ دادگاهفعال کارگری آنیشا اسدالهیآنیشااسدالهی فعال مدنیدادگاه انقلاب تهرانحقوق بشر ایرانآنیشااسداللهیبازداشت آنیشا اسداللهیشعبه ۲۶دادگاه انقلاب در تهرانآنیشا اسداللهی فعال کارگریسندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهرانحقوق بشرمحاکمهایمان افشاریقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب در تهرانشعبه۲۶اتوبوسرانی تهرانفعال مدنیفعال کارگریشعبه ۲۶تفهیم اتهام آنیشا اسداللهیآنیشا اسداللهی فعال مدنیاحضارمحاکمهاحضار آنیشا اسدالهیاحضارشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانمحاکمه کردناحضار آنیشااسدالهیحقوق بشر در ایراناتوبوسرانی تهران و حومهشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانآنیشا اسدالهی فعال مدنیاحضار آنیشا اسداللهی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: