چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بازداشت محمد قناتی پس از احضار به دادسرا

0
188

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، محمد قناتی، فرهنگی ساکن اراک مرکز استان مرکزی، پس از احضار به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای آن شهر و تفهیم اتهام سپس بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، روز دوشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، محمد قناتی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن اراک مرکز استان مرکزی، پس از احضار به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب آن شهر و تفهیم اتهام با صدور قرار قضایی بازداشت و به زندان منتقل شد. 

براساس این گزارش، محمد قناتی،‌ در تاریخ ۹ فروردین ماه ۱۴۰۲، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از طریق سامانه ثنا برای ارائه دفاعیات خود در برابر اتهامات (اخلال در نظم عمومی) و (فعالیت تبلیغی علی نظام)، به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اراک احضار شده بود. 

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی هست که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاحقوق شهروندیاستان مرکزیمعلمان ایرانفعال صنفی فرهنگیان ایرانشعبه شش بازپرسیشهراراکمحمدقناتیشعبه۶ بازپرسیفعال صنفیاحضار و بازداشتسرکوب فرهنگیانبازداشت معلماناراک استان مرکزیشهر اراکمحمد قناتیشعبه ۶بازپرسینقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراناعتراضات سراسریشعبه ۶ بازپرسیاحضاربازداشتفرهنگیان اراکرتبه بندی شغلیمحمد قناتی معلمحقوق بشرنقض حقوق بشرفعال صنفی فرهنگیانسرکوب معلمانبازداشت بازجوییفرهنگیان استان مرکزیرتبه بندمحمدقناتی معلمبازداشتفعال صنفی معلمانجلسه بازپرسیبازداشت فرهنگیانجلسه تفهیم اتهامسرکوب آزادی اندیشهمعلمان استان مرکزیطرح رتبه بندیمحمد قناتی فرهنگیاحضارتفهیم اتهامبازداشت بیخبریحقوق بشر ایرانتظاهرات سراسریاحضار بازداشتجامعه معلمانرتبه بندی شغلی فرهنگیانمحمدقناتی فرهنگیحقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندانسرکوب آزادی بیاناحضاروبازداشتآزادی اندیشهبازپرسی و تفهیم اتهامجامعه فرهنگینافرمانی مدنیاراکفرهنگیان ایرانفعال صنفی معلمان ایرانسرکوب اندیشه در ایرانجلسه بازپرسی و تفهیم اتهامشهر اراک استان مرکزیشعبه۶بازپرسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: