•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

تعلیق اجرای حکم اعدام ۱ تن در زندان مرکزی زاهدان

0
521

 حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، اجرای حکم اعدام حسن دهواری، زندانی منتقل شده به سلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدان به تعویق افتاد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، حسن دهواری، زندانی محکوم به اعدام و محبوس در سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان پس از تعلیق اجرای حکم به بند عمومی این زندان بازگردانده شد. 

تعلیق اجرای حکم اعدام حسن دهواری در پی مساعدت انجام شده مسئولان قضائی برای پیگیریهای بیشتر جهت تنظیم درخواست اعاده دادرسی به پرونده این زندانی از سوی مصطفی نیلی، وکیل مدافع وی صورت گرفت. 

لازم به ذکر است، حسن دهواری به همراه تنی چند از زندانیان محکوم به اعدام، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اجرای حکم اعدامقانون مجازات اسلامیقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقرنطینه زندان زاهدانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانیمصطفی نیلینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانامکانات زندان زاهداناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهداناعداماعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام اجرای حکم اعداماعدام حسن دهواریاعدام حسن دهواری زاهداناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان زاهداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانبند قرنطینه زندان زاهدانتائید حکم اعدامحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحسن دهواریحسن دهواری زندانیزندان زاهدانزندان زاهدانیشرایط زندان زاهدانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.