•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 2

اقدام به خودکشی یک زن ۴۰ ساله ساکن اهواز

0
1071

حقوق بشردر ایران – امروز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، در ادامه فشارهای روحی و روانی بر شهروندان ساکن در شهرهای کشور این بار یک زن ۴۰ ساله ساکن اهواز اقدام به خودکشی کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، امروز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، یک زن ۴۰ ساله – ساکن منطقه سپیدار اهواز با شی بُرَنده قصد خودکشی داشت که با تلاش نیروهای امدادی موفق به انجام این کار نشد. 

ابراهیم قنبری، رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز در تشریح این خبر گفت: ” یک زن ۴۰ ساله اهوازی با تلاش ماموران امدادی آتش نشانی از خودکشی منصرف شد.”

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز در ادامه افزود:”این بانوی ساکن منطقه سپیدار اهواز با یک شی برنده قصد خودکشی داشت که با مشاوره و گفت و گوی آتش نشان از خودکشی منصرف شد.”

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

افزایش میزان خودکشی شهروندان در نقاط مختلف کشور به مثابه نبود امید به زندگی است. محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود را مورد تاکید قرار داده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با شهروندان ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.