•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

احضار ماهان جلال دوست، فعال مدنی به جلسه بازپرسی/ سند

0
1131

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین با ارسال ابلاغیه ای کتبی، ماهان جلال دوست، فعال مدنی را برای حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، ماهان جلال دوست، فعال مدنی، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست محمدحسین جعفری جزن آبادی، برای حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام فراخوانده شد. این فعال مدنی، در آذر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی و طی مراحل بازجوئی در دی ماه با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

براساس ابلاغیه ای ارسالی برای ماهان جلال دوست، به این فعال مدنی ۵ روز از تاریخ رویت ابلاغیه فرصت داده شد برای حضور در جلسه بازپرسی و اخذ آخرین دفاع پیش از ارسال پرونده به دادگاه انقلاب جهت تعیین شعبه در آن شعبه بازپرسی حاضر شود. 

یک منبع مطلع از وضعیت حقوقی ماهان جلال دوست به حقوق بشر در ایران گفت: “اتهام تفهیم شده به ماهان جلال دوست در مراحل بازجوئی « اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور » عنوان شده است و این احتمال که اتهام مذکور در مرحله بازپرسی تغییر و یا بیشتر شود دور از ذهن نیست. در دورانی که این فعال مدنی در سلول انفرادی بند۲ الف سپاه بوده مادر وی پس از احضار به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین از بابت فعالیتهای فرزندش مورد بازجوئی از سوی یکی از بازجویان سپاه پاسداران اما در شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین قرار گرفته است.”

لازم به ذکر است، ماهان جلال دوست، در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، به همراه مهرداد گریوانی، در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت تهران سپس به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

همچنین مهرداد گریوانی، دیگر فعال مدنی که به همراه ماهان جلال دوست بازداشت شده بود پس از آزادی با تودیع قرار وثیقه همزان با این فعال مدنی احضاریه ای را برای حضور در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین دریافت کرده است. 

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد اما اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاماهان جلال دوستماهان جلال دوست فعال مدنینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانآزادی ماهان جلال دوستانفرادی بند دو الف سپاهاحصارماهان جلال دوستاحضار ماهان جلال دوستاحضار و بازپرسیاحضار به جلسه بازپرسیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند دو الفبند دو الف در زندان اوینبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند دو الف سپاه پاسدارانبند دو الف سپاه در زندان اوینبند2 ابند2 الف سپاهبند2الفبند2الف سپاهبند۲ الفبند۲ الف اطلاعات سپاهبند۲ الف سپاهبند۲الفبند۲الف سپاهبند۲الفپبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازپرسبازپرسیبازپرسی دادسرای امنیت تهرانبازجویی در بند دو الف سپاهبازجویان بند دو الف سپاهبازجوئی در بند دو الف سپاهبازجوئی در بنددوالفبازداشت ماهان جلال دوستجلسه بازپرسیجلسه بازپرسی زرتشت احمدی راغبدادسرای امنیتدادسرای امنیت اویندادسرای امنیت تهراندادسرای امنیت تهران در زندان اویندادسرای امنیتیدادسرای امنیتی تهرانزندان اوینسلول انفرادیسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند دو الف سپاهسلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند دو الف سپاهسلول انفرادی در بنددوالفسلول انفرادی زندانیانشعبه 6 بازپرسیشعبه 6 بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه یک بازپرسی دادسرای امنیت زندان اوینشعبه ۲ بازپرسی زندان اوینشعبه بازپرسیشعبه بازپرسی دادسرای امنیتشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه بازپرسی در دادسرای مقدس اردبیلیشعبه بازپرسی در دادسرای زندان اوینشعبه شش بازپرسیشعبه شش بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه ششم بازپرسیشعبه6 بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه6بازپرسی دادسرای زندان اوین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.