•                  
دوشنبه , ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

احضار مهرداد گریوانی، فعال مدنی به جلسه بازپرسی/ سند

0
483

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین با ارسال ابلاغیه ای کتبی، مهرداد گریوانی، فعال مدنی را برای حضور در جلسه بازپرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، مهرداد گریوانی، فعال مدنی، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین برای حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام فراخوانده شد. این فعال مدنی، این فعال مدنی در آذر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی و طی مراحل بازجوئی در دی ماه با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

براساس ابلاغیه ای ارسالی برای مهرداد گریوانی، به این فعال مدنی ۵ روز از تاریخ رویت ابلاغیه فرصت داده شد برای حضور در جلسه بازپرسی و اخذ آخرین دفاع پیش از ارسال پرونده به دادگاه انقلاب جهت تعیین شعبه در آن شعبه بازپرسی حاضر شود. 

لازم به ذکر است، مهرداد گریوانی، در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، به همراه ماهان جلال دوست، در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت تهران سپس به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

مهرداد گریوانی، همچنین در پرونده دیگر هم در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، از بابت اتهامات اجتماع و تبانی جهت انجام جرم بر ضد امنیت داخلی یا خارجی کشور، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری, ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی, ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی، رسانه و مطبوعات , و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. از نتیجه حکم دادگاه تجدیدنظر این فعال مدنی اطلاعی در دسترس نیست. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از احضار تلفنی مهرداد گریوانی, فعال مدنی ساکن تهران, به دفتر شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران را اطلاع رسانی کرده بود. 

گریوانی همچنین، در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۸, با توجه به احضاریه ای که از قبل به دستش رسیده بود برای حضور در جلسه دادرسی بر پرونده مفتوحه اش به تاریخ رسیدگی ۱ مردادماه ۱۳۹۸، از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی احضار شده بود. 

این فعال مدنی  پیشتر به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، احضار شده بود که پس از بررسی و صدور کیفرخواست، پرونده وی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.

مهرداد گریوانی، در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ در صفحه توییتر خود و پس از حضورش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از اتهام “اجتماع و تبانی جهت انجام جرم بر ضد امنیت داخلی یا خارجی کشور” خبر داده بود.

رسانه‌های وابسته به سپاه، در دی‌ماه ۱۳۹۵ با انتشار خبری در رابطه با “مهرداد گریوانی”، عنوان کرده بودند که این فعال مدنی با برخی رسانه‌ها همکاری داشته است.

هر چند این فعال مدنی و دانشجویی، چندی بعد با صدور تکذیبیه‌ای عنوان کرد: “با هیچ رسانه‌ای همکاری ندارد”، اما بازداشت این دانشجوی اهل قم در دستور کار نیروهای امنیتی سپاه قرار گرفت و در ۷ بهمن ۱۳۹۵ از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ  ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ به بند ۲۴۰ زندان اوین انتقال یافت و علیرغم وضعیت نامناسب جسمی مهرداد گریوانی در بند ۲۴۰ زندان اوین  در سلول انفرادی نگهداری می‌شد و روحیه‌اش به شدت ضعیف شده بود. شدت فشارهای وارده روحی بر این فعال مدنی به حدی بود که وی دچار بیماری فراموشی شده بود و حتی بعضی اسامی را کاملا فراموش کرده بود. 

نهایتا این فعال مدنی پس از تحمل ۱۶۰ روز سلول انفرادی در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۶، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشردادگاه انقلابمحاکمهاحضار و بازداشتحقوق بشر درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانمهردادگریوانی فعال مدنیفعال حقوق بشرمهرداد گریوانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراناحضار و محاکمهحقوق بشر زندانیان سیاسیشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهراناحضارمهردادگریوانیفعال مدنیفعال مدنی مهرداد گریوانینقض حقوق بشرجلسه بازپرسیمحاکمه شهروندان در ایرانفعال مدنی در ایراناحضار مهرداد گریوانیاحضارحبسبازپرسیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانمهردادگریوانیاحضاروبازجوییشعبه بازپرسی دادسرای امنیتاحضارمهرداد گریوانیاحضار و بازجوییدادگاه انقلاب تهراناحضاریهمهرداد گریوانی فعال مدنینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت مهردادگریوانیشعبه شش بازپرسی دادسرای زندان اوینحقوق بشر در ایراندادسرای زندان اویناحضار تلفنیاحضاروبازجوئیصدور حکم حبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیبازداشت مهرداد گریوانیجلسه بازپرسی مهرداد گریوانیحبس تعزیریاحضار و بازجوئینقض حقوق شهروندان در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاحضار به جلسه بازپرسیاحضار و بازپرسیشعبه بازپرسی در دادسرای زندان اوینجلسه بازپرسی مهردادگریوانیدادگاهنقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانمحاکمه شهروندانشعبه بازپرسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانآزادی مهردادگریوانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: