•                  
دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
دوشنبه, سپتامبر 20

اعتصاب غذای یوسف کاری، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل

0
441

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۹، یوسف کاری، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی خود در اعتصاب غذا به سر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹، یوسف کاری، زندانی سیاسی و فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان مرکزی اردبیل در اعتراض به توهین صورت گرفته به وی از سوی سپهری از مسئولان زندان مرکزی اردبیل در اعتصاب غذا به سر می برد. این زندانی سیاسی در حال سپری دوران محکومیت حبس تعزیری ۲ ساله خود است. 

براساس این گزارش، علت اعتصاب غذای یوسف کاری از آنجا شروع شده صبح روز چهارشنبه این زندانی سیاسی به دفتر سپهری، از مسئولان زندان مرکزی اردبیل برای دریافت مرخصی استعلاجی فراخوانده شد اما نه تنها با درخواست مرخصی یوسف کاری موافقت نکرد در ادامه هم توهین هایی را بر علیه سایر فعالان مدنی و زندانیان سیاسی به کار برد که از جمله آنها بیان این جمله بود که زندانیان سیاسی هیچگونه حق و حقوقی ندارند و او این حقوق را برای آنها به رسمیت نمی شناسد. 

لازم به ذکر است، در حالی یوسف کاری، زندانی سیاسی از حق استفاده از مرخصی استعلاجی و سایر مرخصی ها محروم مانده که پیش از این عبدالله طباطبایی، دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل، دستور تودیع وثیقه را برای اعزام به مرخصی زندانیان سیاسی را صادر کرده اما مسئولان سازمان زندانها و دادسراها در زمان بررسی تفاضای مرخصی زندانیان بدون توجه به دستور قضائی از سوی دادستان با این بهانه که ابلاغ کتبی برای این دستور قضائی به آنها نشده از اعطای مرخصی سر باز می زنند.

یوسف کاری، از جمله زندانیان سیاسی محبوس در زندان اردبیل است که در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، در پی افزایش مشکلات تنفسی و سرفه های خشک شدید و سایر علائم شبه کرونا به همراه عباس لسانی به بهداری این زندان منتقل و بستری شد و از آن زمان اقدام درمانی جدی برای این زندانی سیاسی صورت نگرفته است. 

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع فیش حقوقی بعنوان کفالت به مرخصی اعزام شد و در تاریخ ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس به زندان مرکزی اردبیل بازگشت. 

در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, یوسف کاری, توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ریاست قاضی یوسف خدادادی و مستشار دادگاه حسن مظفری, پس از تغییر عناوین اتهامی به “عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی با لیدری عباس لسانی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در زندان مرکزی اردبیل به یوسف کاری ابلاغ شد. 

 “پیشتر شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد، این فعال ملی مدنی را از بابت اتهام “عضویت در گروه گاماج” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. 

در توضیحاتی پیرامون گاماج لازم به ذکر است؛ این تشکیلات با عنوان “گروه به اصطلاح مدنی و قومی ” که فاقد هرگونه اساسنامه، نام، زمان تاسیس، بیانیه و بیلان کاری میباشد وجود خارجی نداشته و مسئولین امنیتی قضایی طی سالهای اخیر با طرح اتهامات واهی اینچنینی احکام سنگین علیه فعالین آذربایجانی صادر می کنند.

 یوسف کاری, فعال ملی مدنی اهل اردبیل و محبوس در زندان مرکزی این شهرستان در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸,  از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه” و همچنین “عضویت در گروه به اصطلاح مدنی قومی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد بر هم زدن امنیت”, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست “قاضی مهدوی زاده” مورد محاکمه قرار گرفت. 

پیش از این و در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی بنقل از یک منبع نزدیک به “یوسف کاری” اعلام کرده بود که شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل که پیش از این برای آزاد یوسف کاری, فعال ملی مدنی مبلغی معادل ۵۰ میلیون تومان را صادر کرده بود پس از تهیه وثیقه و مراجعه خانواده این فعال ملی مدنی جهت تودیع و آزادی فرزندشان به آنها گفته شد که مبلغ وثیقه درخواستی از ۵۰ میلیون تومان به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. 

“یوسف کاری”, فعال ملی مدنی ساکن استان اردبیل, در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸,  در حالی که در حوالی میدان شریعتی این استان در حال تردد بود توسط تعدادی از ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شده بود. 

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل و تفهیم اتهام به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است چرا که در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد اما اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااعتصاب غذااعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای اعتراضیزندان اردبیلنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفعال ترکاردبیلنقض حقوق شهروندی در ایرانفعال ترک آذریقطع تلفنهای زندان اردبیلشهرستان اردبیلاعتصاب غذای تریوسف کاریفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیبند هفت زندان اردبیلفعال ترک زبانبند۷بند۷ زندان اردبیلاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعال ترک آذربایجاننقضص حقوق بشر در ایرانبند۷ زندان مرکزی اردبیلاعتصاب غذای زندانیان سیاسیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانیوسف کاری فعال ترکیوسف کاری فعال ترک آذریفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعال ملی مدنی یوسف کارییوسف کاری زندانی سیاسیزندانیان سیاسی در زندان اردبیلاعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانبند 7 زندان مرکزی اردبیلیوسف کاری فعال ترک آذربایجانییوسف کاری فعال ملی مدنی آذربایجانییوسف کاری فعال آذربایجانییوسف کاری زندانی سیاسی اردبیلفعال ترک آذربایجانی یوسف کاریفعال آذربایجانی یوسف کاریبند هفت زندان مرکزی اردبیلبند7 زندان مرکزی اردبیلبند۷زندان مرکزی اردبیلفعالان ترک اردبیلفعال ترک آذربایجانی شهرستان ارومیهفعالان ترک شهرستان ارومیهزندانیان در زندان اردبیلفعال ترک یوسف کاریاداره اطلاعات شهرستان اردبیلدادگاه کیفری دو شهرستان اردبیلیوسف کاری اعتصاب غذااعتصاب غذای یوسف کاریبند7زندان مرکزی اردبیلزندان مرکزی اردبیل یوسف کاریزندان اردبیل یوسف کارییوسف کاری زندان اردبیلیوسف کاری زندان مرکزی اردبیلاعتصاب غذای زندانی سیاسی یوسف کاری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: