یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

احضار مولوی عبدالغفار نقشبندی به دادگاه ویژه روحانیت در مشهد

0
236

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰آذر ماه ۱۴۰۱، مولوی عبدالغفار نقشبندی، شهروند اهل سنت و امام جمعه موقت شهرستان راسک به دادگاه ویژه روحانیت مشهد، احضار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۱، مولوی عبدالغفار نقشبندی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جمعه موقت اهل تسنن در شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان، به دادگاه ویژه روحانیت در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی احضار شد.‌

براساس این گزارش، از مولوی نقشبندی خواسته شده تا در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۱، در آن مرجع قضایی جهت ارائه پاره ای از توضیحات حاضر شود اما با توجه به اینکه این احضار بصورت تلفنی صورت گرفته مولوی نقشبندی اعلام کرده که باید وی را بصورت کتبی احضار کنند.

لازم به اشاره است، مولوی عبدالغفار نقشبندی، در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان تحت بازجویی قرار گرفته بود.

احضار و پرونده سازی بر علیه این فعال مذهبی اهل سنت در حالی ادامه دار شده که وی در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، با صدور بیانیه ای خبر تجاوز به دختر ۱۵ ساله توسط سرهنگ ابراهیم کوچک زایی، فرمانده انتظامی شهرستان چابهار را تائید کرد.‌

عبدالغفار نقشبندی، پیش از این هم در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادگاه ویژه روحانیت در شهر  مشهد مورد بازپرسی قرار گرفته بود.

سرکوب شهروندان اهل سنت و بیان اتهامات امنیتی بر اساس سناریوی سازی ارگانهای امنیتی به منزله سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

سرکوب اقلیتهای مذهبی ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید فاقد وجاهت قانونی و به منزله شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هادادگاه روحانیتسرکوب پیروان سایر ادیانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحوزه علمیه شهرستان راسکپیروان اهل تسنن در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی در ایراناهل سنت سیستان و بلوچستاناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان اهل سنت ایرانمولوی عبدالغفار نقشبندیبازداشت اقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانشهرستان راسکسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمولوی عبدالغفارنقشبندیاهل تسنناحضار شهروندانسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان اهل تسنن ایراناهل تسنن سیستان و بلوچستاناهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در ایراندادگاه ویژه روحانیت مشهددادگاه روحانیت مشهداحضاربازجوییامام‌جمعه اهل سنتاقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیپیروان اهل تسنن در ایراناهل تسنن در شهرستان راسکسرکوب اقلیتهای قومی در ایراناحضاربازپرسیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراناهل سنت در شهرستان راسکسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان‌اهل سنتحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان اهل تسنناحضاروبازجوییسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانعبدالغفار نقشبندیعبدالغفارنقشبندی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: