•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

احضار دو شهروند به دادسرا جهت بازپرسی و اجرای حکم حبس

0
44

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱دی ماه ۱۴۰۱، فریبا فریدونی، جهت ارائه دفاعیه به دادسرای زندان اوین احضار شد. همچنین، محمد قادری، ساکن اسلامشهر از توابع استان تهران، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود فراخوانده شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، محمد قادری، فرزند: نورخدا، متولد: ۱۳۷۸، ساکن اسلامشهر از توابع استان تهران، با دریافت ابلاغیه ای کتبی، از سوی واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان برای تحمل حبس احضار شد.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده محمد قادری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”از تاریخ دریافت ابلاغیه به محمد قادری فرصتی ۱۰ روزه داده شد تا خود را برای تحمل حبس به واحد اجرای احکام دادسرای اسلامشهر معرفی کند.”

لازم به اشاره است، محمد قادری، پیشتر، توسط شعبه انقلاب در شهرستان اسلامشهر محاکمه و از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.

این شهروند ساکن‌ اسلامشهر، در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس با تودیع وثیقه آزاد شد.

در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، فریبا فریدونی، فعال مدنی، اهل شهرستان خمین، ساکن تهران، با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای دفاع از اتهام انتسابی خود به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین احضار شد.

بر طبق ابلاغیه ارسال پی برای فریبا فریدونی، از این فعال مدنی خواسته شده تا ظرف مدت ۵ روز کاری از تاریخ روئیت ابلاغیه به شعبه ۱ بازپرسی در دادسرای زندان اوين به ریاست بازپرس تاریان، مراجعه کند.

یک‌ منبع مطلع نیز در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”چندی پیش ماموران امنیتی به منزل فریبا فریدونی یورش برده و پس از تفتیش منزل، برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن‌ همراه وی را توقیف کردند.”

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”با توجه به اینکه خانم فریدونی باردار است، لذا استرس و فشارهای روحی منجر به آسیب شدید به جنین وی و حتی خودش خواهد شد. بنا به تجویز پزشکان وی باید استراحت کند.”

فریبا فریدونی، پیشتر هم‌ به علت فعالیتهای مسالمت آمیز خود بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفته بود.

محرومیت افراد از آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هامحاکمهاسلامشهربازداشت فریبافریدونیمهر ماه ۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱احضار فریبا فریدونیفریبافریدونی فعال مدنیبازپرسیشهرستان اسلامشهربازداشت فریبا فریدونیآبان۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱احضارفریبافریدونیاحضار فریبافریدونیفلسفه تشکیل دادگاه انقلاببرگزاری جلسه بازپرسیاحضار به جلسه بازپرسی در دادسراآبان ۱۴۰۱مهر۱۴۰۱تاریان،بازداشت اجرای حکم زندانبازپرسی دادسرای امنیت تهرانبازداشت اجرای حکم حبسمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱احضاربه جلسه بازپرسیبازپرس تاریانبازداشتدادسرای امنیت تهران در زندان اوینبازداشت اجرای حکممحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهرقاضی تاریاندادگاه انقلاب تهراناعتراضات سراسریاجرای احکام دادسرای امنیت تهراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱توقیف لوازم‌شخصیدادسرای زندان اوینفریبا فریدونیمهرماه۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱دادگاه انقلاب اسلامشهرتوقیف لوازم شخصیتفتیش منزلاحضار به جلسه بازپرسیفریبافریدونیمهر ۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱فریبا فریدونی فعال مدنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.