•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

محمد رسول اف، پس از تودیع وثیقه به مرخصی اعزام‌ شد

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱دی ماه ۱۴۰۱، محمد رسول اف، کارگردان و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محمد رسول اف، کارگردان، مستندساز و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از تودیع وثیقه به مرخصی درمانی ۱۴ روزه اعزام شد.

براساس این گزارش، محمد رسول اف، جهت انجام امور درمانی به مرخصی ۲ هفته ای اعزام شده است.

لازم به اشاره است، محمد رسول اف، در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۴۰۱، به همراه چند تن از سینماگران به اتهام انتشار بیانیه ای در اعتراض به سرکوب شهروندان در پی فروریختن برج متروپل آبادان، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی سپس در اواسط مرداد‌ماه ۱۴۰۱، به اندرزگاه ۴ زندان اوین‌ منتقل شد.

در بخشی از این‌ بیانیه آمده بود:”فوج خروشان مردم ستمدیده از جای جای ایران، فریاد همراهی و همدلی با مردم دردمند آبادان، سرداده‌اند. اکنون که خشم عمومی از فساد، دزدی، ناکارآمدی، سرکوب و خفقان، امواج هم‌بسته‌ای از اعتراضات مردمی را به‌دنبال داشته است، از همه افرادی که در یگان‌های نظامی تبدیل به عامل سرکوب مردم شده‌اند، می‌خواهیم سلاح‌های خود را زمین گذاشته و به آغوش ملت بازگرد.”

پرونده سازی بر علیه شهروندان به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز آنها، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.