سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

آزادی مرتضی نبات زهی و ادهم‌ آسکانی از زندان شهرستان چابهار

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، ادهم‌ اسکانی و مرتضی نبات زهی، دو شهروند اهل سنت از زندان چابهار آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، مرتضی نبات زهی و ادهم آسکانی، دو شهروند اهل سنت، ساکن شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از تحمل ۶۶ روز بازداشت از زندان این شهرستان آزاد شدند.

براساس این گزارش، از چگونگی آزادی ادهم آسکانی و مرتضی نبات زهی اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما گفته می شود هر یک از این افراد در مراحل دادرسی به تحمل ۱ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

لازم به اشاره است، ادهم آسکانی و مرتضی نبات زهی، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای شهرستان راسک، بازداشت و به ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان تحویل و سپس به زندان چابهار منتقل شدند. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااهل تسننحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اهل تسنناهل سنت چابهاراقلیتهای مذهبی در ایرانشهرستان راسک،اهل سنتپیروان اهل سنتفولاد شهرستان اردکانمرتضی نبات زهیاقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان ایر انحقوق بشر در ایران،محاکمه اقلیتهای مذهبیپیروان سایر ادیان در ایرانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق بشر در ایران،مرتضی نبات رهیپیروان سایر ادیاننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانادهم‌آسکانیزندان چابهارسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان ایرانادهم آسکانیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان‌سایر ادیانادهم اسکانینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیانراسکاهل تسنن چابهار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.