جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

سام رجبی برای تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگشت

0
93

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، سام رجبی، زندانی سیاسی، پس از اتمام مرخصی کوتاه مدت به زندان اوین بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، سام رجبی، فعال محیط زیست و زندانی سیاسی محبوس، پس از اتمام دوران مرخصی کوتاه مدت چند روزه خود برای سپری کردن ادامه حبس خود به زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۶ ساله خود از بابت اتهام (همکاری با ایالات متحده آمریکا به عنوان دولت مخاصم) است. 

کتایون رجبی، خواهر این‌ زندانی سیاسی، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از بازگشت سام رجبی پس از اتمام مرخصی به زندان اوین خبر داد. 

لازم به اشاره است، سام رجبی یکی از ۸ متهم پرونده موسوم به فعالان محیط زیست است و در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، از بابت اتهام (همکاری با ایالات متحده آمریکا به عنوان دولت مخاصم) به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی به تحمل ۲ سال محرومیت خروج از کشور و ۲ سال ممنوعیت از فعالیتهای محیط زیستی محکوم شد. این حکم در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.

در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸، سی و ششمین جلسه دادرسی بر پرونده سام رجبی و ۷ تن دیگر از فعالان محیط زیست بعنوان متهمان این پرونده با ارائه آخرین دفاعیات از سوی سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه پس از اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شده بود. 

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، دارای ۸ متهم بود که ۴ نفر از آنها به اتهام (افساد فی الارض)، ۳ نفر به اتهام (جاسوسی) و ۱ نفر به اتهام (همکاری با دوول متخاصم) متهم شدند اما در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸، محمدحسین آغاسی یکی از وکلای متهمان این پرونده  اعلام کرده بود اتهام (افساد فی الارض) که می توانست منجر به صدور حکم اعدام برای متهمان این پرونده بشود از مجموع اتهامات ۴ نفر از متهمان این پرونده حذف شد و و همچنین این وکیل دادگستری از برگزاری جلسه دادرسی به اتهامات سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، خبر داده بود. 

جلسات اول، دوم، سوم, چهارم و پنجم رسیدگی به پرونده ۸ تن از فعالان محیط زیست از بابت رسیدگی به اتهام (جاسوسی از مراکز نظامی) به ترتیب در روزهای ۱۰، ۱۳، ۲۳، ۲۴ و ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷، به صورت غیرعلنی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران  به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شده بود.  در این جلسات کیفرخواست پرونده که به گفته سید کاظم حسینی، وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده بیش از ۳۰۰ صفحه است، توسط نماینده دادستان تهران قرائت شده بود. 

یک منبع آگاه، در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، از جزئیات بدرفتاری با این افراد در زندان که به خاطر نگرانی از اقدامات تلافی‌جویانه ماموران اطلاعات در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود:”برخی از این فعالان محیط زیست ماه‌ها تحت بازداشت در سلول انفرادی و (شکنجه روانی)، (تهدید به قتل)، (تهدید به تزریق دارو‌های توهم‌زا) و (تهدید به دستگیری و قتل اعضای خانواده خود) قرار داشتند.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۳۹۷، با انتشار گزارشی بنقل از خبرگزاری ایسنا از تبرئه سام رجبی, یکی از ۸ متهم این پرونده از اتهام جاسوسی خبر داد. محمد حسین آقاسی وکیل مدافع سام رجبی ضمن اعلام خبر تبرئه وی از این اتهام گفته بود؛ سام رجبی فقط با اتهام (اجتماع و تبانی به جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی) روبه‌ رو است که در دادگاه به آن رسیدگی خواهد شد.

همچنین، در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۷، حقوق بشر در ایران در گزارشی، سوابق و مجموعه فعالیتهای هر هشت متهم این پرونده را گردآوری کرده بود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.