•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

تداوم پلمپ محل کسب شهروندان بهائی در خرمشهر

0
653
پلمپ محل کسب بهائیان ایران

محل کسب شش تن از شهروندان بهائی ساکن  خرمشهر که در تاریخ ۲۴ آبان‌ماه توسط اداره اماکن  پلمپ شده بود پس از گذشت ۲ هفته کماکان پلمپ است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، محل کسب شش تن از شهروندان بهائی ساکن خرمشهر پس از گذشت ۱۴ روز همچنان پلمپ شده باقی مانده است. گفته می‌شود پس از پیگیری‌های مکرر این شهروندان مامورین اداره اماکن با انتساب سخنانی به مقامات ارشد حکومت به آنها گفته‌اند “شما حق کسب و کار ندارید”. بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “از میان محل‌های کسب پلمب شده در خرمشهر، پنج محل کسب متعلق به شش خانواده بوده که از این میان چهار خانواده بهایی ساکن آبادان و دو خانواده بهایی ساکن خرمشهر هستند. پس از پیگیری‌های مکرر از سوی این شهروندان در اداره اماکن، اتحادیه‌ها، اداره اطلاعات، دادستانی و سایر نهادهای مسئول، اداره اماکن در جواب به آنها گفته که “شما حق کسب و کار ندارید”” لازم به یادآوری است از تاریخ ۲۴ آبان‌ماه، محل کسب این ۶ شهروند بهائی به دستور نهادهای قضایی و توسط اداره اماکن خرمشهر پلمپ شده است.

اسامی این ۶ شهروند بهایی “بهروز حبیبی”، “حسینعلی حبیبی”، “بهنام حبیبی”، “بهادر احمدی” (هر چهار نفر دارای واحد صنفی عینک سازی)، “کامبیز آزادی” (واحد صنفی فروشگاه چرخ خیاطی) و “کوروش جابری” (واحد صنفی تنظیم موتور) توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است.
همچنین در همین استان در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه محل کسب ۵ شهروند بهائی ساکن اهواز به نام‌های “ورقا درخشان”، “سهراب درخشان”، “بهروز زهدی”، “جهانبخش افشارزاده”(هر سه نفر صنف تزئینات داخلی ساختمان) و “فیض‌الله قنواتیان” (صنف تعمیرکار تلویزیون) به دستور مقامات قضایی پلمب شده بود که نهایتا پس از ۱۵ روز در تاریخ ۶ آذرماه فک پلمپ شد و حقوق بشر در ایران در گزارشی نسبت به اطلاع رسانی اقدام نمود.

همچنین حقوق بشر در ایران پیشتر نیز در گزارشی از پلمپ محل کسب دو شهروند بهائی در آبادان به نام‌های آرام آزادی و آرمان آزادی در ارتباط با مناسبات مذهبی روزهای اخیر بهاییان از تاریخ ۱۴ آبان‌ماه به دستور مقامات قضایی خبر داده بود.

بر اساس  گزارشها و اخبار منتشره در وبسایت حقوق بشر در ایران,  شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تا زمان تنظیم گزارش مذکور با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز انتشار گذارش مذکور بوده است.

شهروندان بهائی بر اساس باور دینی خود اماکن کسب خود را به هدف اجرای مناسک مذهبی تعطیل می‌کنند. اما دستگاه‌های انتظامی و امنیتی علیرغم حقوق مشخص قانونی و شهروندی افراد در عمل به باورهای دینی خود و نحوه مدیریت اماکن تجاری خود، به پلمپ اماکن کسب آنان اقدام می کنند.
اقدام به پلمب مراکز صنفی شهروندان بهائی در حالی انجام می‌شود که براساس بند ب ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، صاحبین واحد صنفی می‌توانند تا سقف ۱۵ روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل نمایند.

پلمب اماکن کسب بهائیان در ایران در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ۱۲ آذرماه سال جاری در گفتگو با رسانه ها گفت که “راجع به پلمپ اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهایی‌ها، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را ازطریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم.”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.