•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

برگزاری دستکم ۴ تجمع اعتراضی

0
903

روز جاری، با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, جمعی از کارگران بازنشسته هتل لاله تهران، شماری از مالباختگان موسسه های کاسپین و ثامن الحجج و تعدادی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و تعدادی از رانندگان تاکسی شهر دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز سه‌شنبه ۴ تیر ۹۸ در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از کارگران بازنشسته هتل لاله تهران خواستار دریافت مطالبات سنواتی خود شدند.

یر اساس این گزارش، صبح امروز (سه‌شنبه، ۴ تیرماه) شماری از کارگران بازنشسته هتل لاله تهران با اجتماع مقابل ساختمان هتل، خواستار دریافت مطالبات سنواتی خود شدند.

از قرار معلوم این کارگران بازنشسته که شمارشان به حدود ۶۰ تا ۷۰ نفر می‌رسد، طی سالهای ۹۶ و ۹۷ به مرور بازنشسته شده‌اند و بعد از گذشت حدود دو سال هنوز نتوانسته‌اند بخشی از مطالبات عقب افتاده سنواتی خود را دریافت کنند.

یکی از کارگران بازنشسته گفت: “بعد از سال‌ها تلاش با سوابق ۳۰ سال توانستیم بازنشسته شویم اما ظاهرا کارفرما نبود منابع مالی را دلیل پرداخت نشدن سنوات ما عنوان می‌کند”.

این کارگر در خصوص مالکیت هتل لاله تهران افزود: ۷۳ درصد از سهام هتل لاله تهران متعلق به سازمان میراث فرهنگی است و ۲۷ درصد مابقی مالکیت آن مربوط به بخش خصوصی است.

تجمع مالباختگان موسسه های کاسپین و ثامن الحجج

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ جمعی از مالباختگان موسسه های کاسپین و ثامن الحجج، در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران، دست به تجمع زدند.

سپرده گذاران خواهان تشکیل دادگاه پیرامون مصوبه ۲۳۶ مجلس و اعلام جرم سمن هستند که از سوی قوه قضائیه رسیدگی نمی‌شود.

تجمع دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، ظهر امروز سه شنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۸، جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به ادامه بازداشت مرضیه امیری و صدور حکم حبس برای لیلا حسین زاده دست به تجمع اعتراضی زدند.

دانشجویان در این تجمع خواهان لغو احکام قضائی علیه دانشجویان شدند و با در دست گرفتن عکسهایی از مرضیه امیری و لیلا حسین زاده شعار “دانشجو مجرم نیست” سر دادند. مرضیه امیری، روزنامه نگار روزنامه شرق و دانشجوی دانشگاه تهران ۵۶مین روز بازداشت خود را پشت سر می گذارد.

لیلا حسین زاده، دیگر دانشجوی این دانشگاه نیز روز گذشته توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال و ۶ ماه حبس قابل اجرا خواهد بود.

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تا ساعت ۱۸ امروز همچنان به تجمع خود در دانشکده ادامه دادند که با بی توجهی ریاست دانشکده جهت پاسخگوئی همراه بود.

این دانشجویان جهت دستیابی به پاسخی قانع کننده از جانب مسئولین دانشگاه، روز آینده نیز به تجمع خویش ادامه خواهند داد.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شدند. علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان، تعدادی دیگر از جمله مرضیه امیری، عاطفه رنگریز و ندا ناجی کماکان تحت بازداشت هستند. مرضیه امیری به بند زنان زندان اوین منتقل شده و عاطفه رنگریز و ندا ناجی نیز در بند ۵ زندان قرچک ورامین کماکان در بازداشت هستند. در ساعات پایانی روز ۲۹ خرداد نیز نیروهای امنیتی آنیشا اسداللهی، از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر که به تازگی با تودیع قرار از زندان آزاد شده بود را در خیابان بازداشت و بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.

تجمع رانندگان تاکسی در دهدشت
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم، امروز سه‌شنبه ۴ تیر رانندگان تاکسی شهر دهدشت در اعتراض به نرخ کرایه تاکسی در مقابل فرمانداری دهدشت تجمع کردند .

جمع زیادی از رانندگان تاکسی شهر دهدشت به‌ دلیل پایین بودن نرخ کرایه تاکسی در این شهر برای دومین بار در یک‌ ماه اخیر اعتصاب کرده و در جلوی فرمانداری دهدشت تجمع اعتراضی برپا کردند.

رانندگان تاکسی شهر دهدشت در یک‌ سال اخیر به‌ دلیل افزایش نرخ تورم، افزایش بسیار بالای قیمت‌ها در همه صنوف و نیز میزان بسیار بالای استهلاک خودروها نسبت به نرخ کرایه تاکسی اعتراض داشتند و همیشه در همه اوقات و در مناسبت‌های مختلف اعتراض خود را اعلام کردند.

نرخ کرایه تاکسی در دو سال گذشته برای هر نفر در هر کورس ۵۰۰۰ ریال و نرخ کرایه دربستی از هر نقطه‌ای از شهر دهدشت به نقاط دیگر به میزان ۱۸۰۰۰ ریال بوده و این نرخ‌ نامه نیز مصوب شده است.

پس از گذشت حدود یک‌ سال از آن زمان، رانندگان تاکسی به‌ دلیل اینکه در سال‌های اخیر افزایش نرخی نداشتند درخواست کردند با افزایش ۲۰ درصدی نرخ جدید از ۵۰۰۰ ریال به ۷۰۰۰ریال تغییر کند اما این موضوع در ابتدا با مخالفت‌هایی روبرو شد و پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام رانندگان تاکسی دهدشت تعهد نمودند در صورت افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه، تا دو سال یعنی تا پایان ۹۸ هیچگونه افزایش نرخی اعمال نشود و پس از موافقت رانندگان تاکسی نرخ جدید با ۲۰ درصد افزایش به ۷۰۰۰ ریال برای هر نفر در هر کورس و ۲۵۰۰۰ ریال برای دربستی‌ها تغییر کرد و در شورای انطباق فرمانداری مصوب شد.

پس از گذشت کمتر از یک‌ سال و به‌ دلیل افزایش قیمت کالاها و نیز افزایش هزینه استهلاک خودروها، رانندگان تاکسی در دهدشت، افزایش ۳۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی را خواستار شدند و درخواست خود رو به رییس اتحادیه تاکسیرانی دهدشت اعلام کردند.

رئیس اتحادیه تاکسیرانی و حمل و نقل عمومی شهر دهدشت اظهار داشت: “درخواست رانندگان تاکسی شهر دهدشت مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی در صحن شورای اسلامی و نیز شورای سازمان تاکسیرانی شهر دهدشت مطرح و با حداکثر آرا در هردو شورا مصوب شد و سپس جهت تأیید و تصویب نهایی به کمیته انطباق فرمانداری دهدشت ارسال شد”.

سید‌ لطف‌الله درخشان افزود: “افزایش ۳۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی در کمیته انطباق فرمانداری دهدشت تصویب نشد”.

وی با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی نرخ کرایه تصریح کرد: “فرمانداری دهدشت به‌ صورت شفاهی به ما اعلام کرد که فقط با افزایش ۱۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی برای هر نفر در هر کورس موافقت می‌کنیم”.

درخشان در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر نرخ کرایه تاکسی در شهر دهدشت برای هر نفر در هر کورس مبلغ ۸۰۰۰ ریال و نرخ کرایه دربستی همان ۲۵۰۰۰ ریال است.

وی گفت: در حال حاضر چنانچه شهروندی نسبت به افزایش نرخ کرایه تاکسی از راننده‌ای شکایت کند، اتحادیه تاکسیرانی برابر قانون مؤظف است با راننده خاطی برخورد کند.

فرماندار کهگیلویه داشت: “شورای اسلامی شهر دهدشت سال گذشته برای دو سال یعنی ۹۷ و ۹۸ درخواست افزایش نرخ کرایه تاکسی داشتند و ما نیز برای دو سال با افزایش ۲۰ درصدی نرخ موافقت کردیم”.

جعفر نیکبخت ابراز کرد: “امسال فقط مبلغ ۱۰۰ تومان به نرخ فعلی اضافه کردیم و تحت هیچ شرایطی یک‌ ریال بیشتر از این اضافه نمی‌شود”.

وی خاطرنشان کرد: “چنانچه رانندگان تاکسی نسبت به این تصمیم اعتراضی دارند و یا می‌خواهند تعطیل کنند ایرادی ندارد می‌توانند تعطیل کنند”.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.