•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
909

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر می گیرد, جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین, شهروندان ارومیه در اعتراض به تصمیم فروش زمین هایشان, کارگران دائمی شرکت حمل ونقل جاده‌ای خلیج فارس, معلمان اعزام بە مدارس خارج از کشور, کارگران شرکت هپکو اراک, ساکنین روستاهای اله آباد و محمدآباد زراچ با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران دائمی شرکت حمل ونقل جاده‌ای خلیج فارس برای چندمین بار در انتقاد به اعمال فشار «مدیریت بخش خصوصی شرکت» برای تبدیل وضعیت قرارداد کارگران دائمی به پیمانی مقابل دفتر مدیریت واقع در میدان نماز شهر اسلامشهر دشت به تجمع اعتراضی زدند. 

این کارگران اظهار داشتند: حدود ۱۵۰ کارگر شرکت حمل ونقل جاده خلیج فارس هستیم که از ابتدای ماه جاری، مدیریت بخش خصوصی که اخیرا این شرکت را خریداری کرده است، بدون اطلاع ما کارگران قرار است وضعیت استخدامی‌مان را از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری تغییر دهد که در نتیجه این اتفاق امنیت شغلی ما در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

این کارگران با بیان اینکه مدیران بخش خصوصی توجهی به مخالفت کارگران این مجموعه برای حضور پیمانکار نداشته‌اند، افزودند: این بی‌توجهی‌ها در حالی ادامه دارد که کارفرمای شرکت حمل ونقل خلیج فارس با ممانعت از ورود حدودا ۱۵۰ کارگر قراردادی به شرکت، کارگران را برای ادامه همکاری تهدید به اخراج می‌کند.

به گفته کارگران معترض، آنها ماه گذشته نیز در ارتباط با همین موضوع تجمع مشابهی را مقابل شرکت برگزار کردند که با میانجی‌گری مسئولان شهرستان، آنها به محل کارشان بازگشتند. مدتی بعد اعضای شورای تامین شهرستان در ارتباط با مشکلات کارگران تشکیل جلسه داد که نتیجه‌ آن امضای تعهدنامه‌ای است که طبق مفاد صورتجلسه واگذاری شرکت، کارفرما حق اخراج هیچ نیرویی را تا ۵ سال آینده ندارد اما بخش خصوصی با بی‌توجهی به مفاد واگذاری شرکت و صورتجلسه شورای تامین شهرستان از مرداد ماه سال جاری برای اعمال فشار از ورود ۱۵۰ نفر از کارگر به شرکت ممانعت کرده و تاکید دارد که این تعداد کارگر باید با یک شرکت پیمانکاری ادامه همکاری کنند.

کارگران معترض شرکت حمل ونقل خلیج فارس با بیان اینکه به هیچ وجه برای تبدیل وضعیت استخدامی خود با پیمانکار کنار نخواهیم آمد، افزودند: می‌دانیم وقتی کسی حامی ما کارگر نباشد اعتراضات‌مان به جایی نمی‌رسد. در عین حال از مسئولان در شهرستان گله‌مندیم که سکوت اختیار کرده و در طول روزهایی که حق خود را مطالبه می‌کنیم، هیچ واکنشی جدی از خود نشان نمی‌دهند.

کارگران قراردادی شرکت حمل ونقل خلیج فارس در خصوص دلایل مخالفت خود برای پیمانی شدن گفتند: بعد از ۱۵ تا ۲۰ سال سال سابقه کار مستقیم با مجموعه، باز شدن پای پیمانکاران به کارخانه؛ وضعیت امنیت شغلی و معیشتی ما کارگران خدماتی را به مخاطره می‌اندازد.

آنها اظهار داشتند: پس از گذشت سالها سابقه کار، از تقریبا دو ماه پیش برای اولین بار شائبه ورود پیمانکار به گوش کارگران قراردادی رسید و از آن موقع مخالفت کارگران آغاز شده است.

کارگران قراردادی با تاکید بر اینکه تجربه نشان داده کارفرمایان پیمانکاری به دنبال سود بیشتر هستند و هرگاه توانسته‌اند یا خلاء قانونی وجود داشته، مزایای قانونی کارگر را نپرداخته یا کوتاهی کرده‌اند، در پایان گفتند: شرکت حمل ونقل خلیج فارس بزرگترین شرکت حمل و نقل جاده‌ای کشور است که اساس واگذاری این شرکت به بخش خصوصی تبعات جبران‌ناپذیری را به این شرکت که مسئولیت جابه‌جا کردن گندم و آرد در همه نقاط ایران را برعهده دارد، وارد می‌سازد.

کارگران معترض در ادامه با بیان اینکه آنها خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستند، افزودند: در حال حاضر ۴ ماه است حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و دفترچه‌های درمانی آنها فاقد اعتبار است در عین حال چندین ماه است اضافه‌کاری‌های کارگران پرداخت نمی‌شود.

تجمع اعتراضی معلمان تدریس خارج از کشور

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از معلمان که سالهای گذشته برای تدریس به مدارس خارج کشور اعزام شده بودند، اما هنوز مطالبات خود را از وزارت آموزش و پرورش نگرفته اند، برای دومین روز پیاپی در تهران در مقابل این وزارتخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

تجمع اعتراضی کارگران شرکت کنتورسازی قزوین

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین, در حرکتی اعتراضی با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل دفتر نماینده علی خامنه ای در استان قزوین نسبت به عدم توجه مسئولان این استان به مطالبات معوقه این کارگران اعتراض کردند. 

تجمع اعتراضی کارگران شرکت کنتورسازی قزوین

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین با برگزاری تجمع اعتراض در مقابل ساختمان استانداری قزوین نسبت به عدم توجه مسئولان این استان در عدم دریافت مطالبات معوقه این کارگران تجمع اعتراض برگزار کردند. 

کارگران شرکت کنتورسازی۲۴ ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند و تا به امروز هیچ مسئولی از استانداری و دادگستری قزوین پاسخگوی مطالبات این کارگران نبوده است. 

این کارگران روز شنبه نیز در ادامه تجمعات اعتراضی خود در مقابل دفتر علی خامنه ای در استان قزوین تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند. 

تجمع اعتراضی مالکین اراضی در شهرستان ارومیه

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از مالکان زمینهائی در شهرستان ارومیه در اعتراض به تصمیم سر خود شهرداری این شهرستان مبنی بر فروش زمینهای آنها بدون اطلاع مالکین با برگزاری تجمع اعتراضی نسیت به این تصمیم از سوی شهرداری ارومیه اعتراض کردند. 

تجمع اعتراضی کارگران شرکت هپکو اراک 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک,  بدنبال تمام شدن مهلت ۱۰ روزه‌ای که به کارگزاران  در این شرکت داده بودند، تجمع اعتراضی برگزار کرده و خواستار تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت شدند.

کارگران تجمع‌کننده هپکوی اراک یک بنر همراه داشتند که روی آن نوشته شده بود: ما کارگران هپکو با صدای بلند فریاد می‌زنیم، خواسته اصلی ما تعیین‌تکلیف سهامداری و مالکیتی شرکت هپکو بعد از ۵سال بلاتکلیفی می‌باشد، نه انتصاب یک مدیر جدید.

تجمع اعتراضی اهالی ۲ روستاهای اله آباد و محمدآباد زراچ

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از اهالی روستاهای اله آباد و محمدآباد زراچ، در مقابل بخشداری این روستا نسبت به طرح تفضیلی مصوب ازسوی استانداری گفتند باتصویب این طرح روستاهای آنها روبه نابودی می رود.

این افراد خواهان لغو این طرح از سوی مقامات مسئول شدند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.