•                  
یک شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژوئن 7

ناهید شقاقی و اکرم نصیریان تفهیم اتهام شدند

0
335

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “اکرم نصیریان” و “ناهید شقاقی”, دو تن از فعالان حقوق زنان و اعضای ندای زنان ایران, پس از حضور در محل شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » واقع در زندان اوین, توسط بازپرس شعبه مذکور مورد تفهمیم اتهام قرار گرفتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “اکرم نصیریان” و “ناهید شقاقی”, فعالان حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » از بابت اتهامات “عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی”, “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی”, “تشویق شهروندان به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از آن و انتشار در فضای مجازی”, توسط محمد نصیری پور, بازپرس شعبه مذکور مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. پیش از این نیز جلسه بازپرسی اسرین درکاله, از متهمان دیگر این پرونده توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران برگزار شده بود. 

براساس این گزارش, “اکرم نصیریان” و “ناهید شقاقی”, در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, پس از مراجعه به شعبه مذکور توسط محمد نصیری پور بازپرس شعبه مذکور با افزایش قرار وثیقه مواجه شده بودند.

در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی, از احضار تلفنی “ناهید شقاقی” و “اکرم نصیریان”, به جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام برای روز جاری را اطلاع رسانی کرده بود. 

 لازم به ذکر است در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “فیروزه شرف الدین”, مادر اسرین درکاله, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشته بود؛ “او را به دادسرا برده اند و اتهاماتی به او نسبت داده شده از جمله؛ ۱.اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور. ۲.فعالیت تبلیغی علیه نظام, ۳.عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور, ۴.تشویق به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از این موضوع و جریانات همراه آن و انتشار آن در فضای مجازی, ۵. تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی” بوده است.

در تاریخ های ۹ اردییهشت ماه و ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, به ترتیب اکرم نصیریان و ناهید شقاقی, دو تن از اعضای “ندای زنان ایران” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

اکرم نصیریان, فعال حقوق زنان و از اعضای جمعیت ندای زنان ایران, در تاریخ ۵ خردادماه ۱۳۹۸,  پس از  اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار گزارشی از تفهیم اتهامات “تشویش اذهان عمومی” و “تبلیغ بی حجابی”  از سوی شعبه ۲ بازپرسی مستقر در زندان اوین به اکرم نصیریان و همزمان نگهداری وی در سلول انفرادی دو نفره اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال حقوق زنان در طی دوران بازجوئی از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده خود محروم مانده بود و نهایتا با اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲ خرداد ماه سالجاری توانسته بود با خانواده خود ملاقات کابینی داشته باشد. 

 ناهید شقاقی, فعال حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران, در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸,  پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات میباشد با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲ خرداد ماه سالجاری طی گزارشی از اولین ملاقات کابینی خانواده ناهید شقاقی و تفهیم اتهام “تبلیغ بی حجابی” به وی در زندان اوین و تداوم بازجوئی های وی در بند ۲۰۹ زندان اوین از سوی وزارت اطلاعات, اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, مریم محمدی, فعال حقوق زنان و از اعضای “انجمن ندای زنان ایران” در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی واقع در شهرستان گرمسار, بازداشت و پس از انتقال به تهران به زندان اوین و شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت در تهران منتقل و پس از تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شد. 

همچنین “آسرین درکاله”, فعال حقوق زنان و از اعضای “ندای زنان ایران” در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸,  در پی مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین جهت بازجوئی و تفهیم اتهام منتقل شد و در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند زنان در این زندان منتقل شد. 

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی پس از حضور در منزل “نرگس خرمی”, فعال حقوق زنان, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و تبلت از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه سالجاری به دادسرای اوین مراجعه کند. روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل “مریم محمدی” از فعالان حقوق زنان اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه از وی خواسته بودند که برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ به همراه “اسرین درکاله” دیگر فعال حقوق زنان که در زمان حضور نیروهای امنیتی در منزل حضور نداشت به دادسرای اوین مراجعه کنند. 

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: