•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

برگزاری دستکم ۲ تجمع اعتراضی

0
326

امروز شنبه۲۴ فروردین ۱۳۹۸، و در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از مالباختگان موسسه بدر توس از زیر مجموعه های کاسپین در مشهد و شماری از کارگران راه آهن (شرکت تراورس) لرستان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند.

به گزارش  حقوق بشر در ایران، با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, امروز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان موسسه بدر توس از زیر مجموعه‌های کاسپین در مشهد نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع اعتراضی کارگران راه‌آهن لرستان

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل ازایلنا، امروز شنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۸، شماری از کارگران تراورس لرستان در اعتراض به معوقات مزدی و بیمه ای خود، در مقابل ساختمان اداره کل راه آهن لرستان تجمع کردند.

دلیل تجمع این کارگران پرداخت نشدن دو ماه معوقات مزدی ماه‌های بهمن و اسفند سال ۹۷ و تاخیر در پرداخت  ۵ ماه حق بیمه (اسفند ۹۶ و فرودین ،دی، بهمن و اسفند ۹۷) عنوان شده است.

از قرار معلوم این کارگران بخشی از نیروهایی هستند که از طریق شرکت‌های پیمانکاری «تراورس» در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان مشغول کارند و گفته می‌شود که مجموع کارگران پیمانکاری شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان که تعدادشان به  بیش از ۴۰۰ نفر می‌رسد، مدتی است که با عدم دریافت به موقع معوقات مزدی روبرو هستند.

آنها با بیان اینکه سیل ویرانگر اخیر زندگی بسیاری از همکارانمان را در مناطق مختلف ریلی لرستان و خوزستان از بین برده و آنها بیش از هر زمان نیازمند دریافت مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای خود هستند در ادامه افزودند: “از دیگر مطالبات صنفی کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس لرستان مشکل بیمه تکمیلی است. کارگران چندین سال است از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند.

کارگران تراورس لرستان با اشاره به تجمعات پیشین خود در اعتراض به معوقات مزدی، درباره پیگیری وضعیت مطالبات مزدی امروز خود گفتند: “در تجمع امروز (شنبه) مدیرکل راه‌آهن لرستان در تماس تلفنی که با مدیرعامل راه‌آهن کشور گرفت، وعده پیگیری مطالبات صنفی ما را در روزهای آینده داد”.

شرکت تراورس یکی از شرکت‌های اقماری راه‌آهن است که امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن را انجام می‌دهد.

برخورداری شهروندان از حق معیشت و تامین اجتماعی مناسب از جمله موراد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که در این ماده به صراحت بر این نکته تاکید دارد که: هرکس حق دارد که سطح زندگی او ، سلامتی و رفاه خود و خانواده اش را از حیث خوراک ومسکن ومراقبتهای طبی و خدمات لازم اجتماعی تامین کند و همچنین حق دارد که در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: