یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

برگزاری دستکم ۹ تجمع اعتراضی

0
357

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۲۱ و امروز دوشنبه ۲۲اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد جمعی از معلمان شاغل در نهضت سوادآموزی, جمعی از کارگران معدن زغال سنگ کرمان, کارمندان سازمان صدا و سیما, جمعی از پرستاران و کارمندان بخش بهداشت و درمان بیمارستان صنایع پتروشیمی ماهشهر, جمعی از رانندگان سازمان اتوبوسرانی شهرداری یاسوج, آرایشگران شهرستان بویراحمد, عده ای از رانندگان و مالکان اتوبوس‌های درون شهری قم, ز کارکنان اخراجی عوارضی‌های استان قزوین, با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به موارد نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران,  روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، تجمع اعتراضی جمعی از رانندگان سازمان اتوبوسرانی شهرداری یاسوج و اعتراض این شهروندان به نداشتن امنیت شغلی و عدم پرداخت چند ماه حقوق در مقابل ساختمان شورای شهر این شهرستان.

این شهروندان معترض در جریان این تجمع اعتراضی گفتند: “از ما چک سفید امضاء گرفته‌اند، آنها نگران ماشین های خود هستند. اما نگران شکم های گرسنه خانواده‌ ما نیستند.

برخورداری افراد از تامین اجتماعی متناسب با وضع اقتصادی هر کشور از جمله حقوقی است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

تجمع اعتراضی پرستاران بخش خصوصی صنایع پتروشیمی ماهشهر 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از پرستاران و کارمندان بخش بهداشت و درمان بیمارستان صنایع پتروشیمی ماهشهر در اعتراض به عدم وصول مطالبات معوقه آنها تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض تجمع اعتراضی خود را در مقابل درب ورودی بیمارستان صنایع پتروشیمی ماهشهر برگزار کردند و خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان سازمان صدا و سیما  

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارمندان سازمان صدا و سیما در اعتراض به فساد گسترده و سوء مدیریت و تبعیض گسترده در میان کارمندان این سازمان و عدم برخورداری از تامین اجتماعی مناسب در این سازمان حکومتی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان در اعتراض به عدم افزایش احکام حقوقی اعلام کردند: “نه تنها فوق‌العاده ۵۰ درصدی حقوقی که دولت مجوز افزایش آن را از اسفند ۱۳۹۸ برای همه دستگاه‌های کشوری و لشگری صادر کرده برای کارمندان شاغل و بازنشسته سازمان صداوسیما اعمال نشده بلکه مدیران منابع مالی سازمان می‌گویند افزایش ۱۵ درصدی سالانه هم منوط به تامین اعتبار دولت است”.

یکی از تجمع‌کنندگان با انتقاد از دولت و سازمان گفت: “کارکنان این سازمان که از آن با عنوان رسانه ملی یاد می شود در حقوق و مزایا از دیگر دستگاه‌ها عقب هستند و در کوران تورم ۴۰ تا ۵۰ درصدی سال جدید دچار تبعیض ناروا شدند و دولت هم به این مسئله با چنین اقدامات و تبعیض‌های ناروایی دامن زده و سازمان هم تدبیر خاصی برای حل آن نداشته است”.

یکی دیگر از بازنشستگان این سازمان همچنین افزود: “چطور برای وزارتخانه آموزش و پرورش با ۱/۵ میلیون کارمند اعتبار وجود دارد ولی برای رسانه ملی با حداکثر ۳۰ هزار کارمند هیچ اعتباری تخصیص داده نمی‌شود”.

تجمع اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ کرمان 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران معدن زغال سنگ کرمان در اعتراض به ورود این شرکت به بورس که باعث از بین رفتن امنیت شغلی آنها می شود تجمع اعتراضی را در مقابل ساختمان این شرکت در شهر کرمان برگزار کردند.

این کارگران مخالف ورود شرکت زغال سنگ کرمان به بورس به واسطه شرکت سرمایه‌گذاری دالاهو هستند و می‌گویند ورود زغال سنگ کرمان به بازار بورس، امنیت شغلی حدود 3 هزار کارگر این شرکت را به خطر می‌اندازد.

آنها خواسته‌های دیگری هم دارند از جمله: افزایش ضریب محاسبه سختی شغل، اعمال دقیق‌تر طرح طبقه‌بندی مشاغل و دائمی شدن قراردادهای کار.

دیگر نگرانی کارگران تاثیر کرونا بر سلامتی خود و خانواده‌هایشان است به همین دلیل از مسئولان استان می‌خواهند هرچه سریعتر پیگیری‌های صنفی آنها را به نتیجه مشخصی برسانند.

تجمع اعتراضی معلمان نهضت سوادآموزی

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از معلمان شاغل در نهضت سوادآموزی که طی روزهای اخیر تجمّعات اعتراضی را برای لغو آزمون جذب برای ورود به دانشگاه فرهنگیان برگزار کرده بودند از عدم پاسخگویی مسئولان خبر دادند.

برپایه اعلام این شهروندان: “انتظار داریم همانطور که سه گروه دیگر متقاضی ورود به دانشگاه فرهنگیان قرار است بدون آزمون وارد شوند، برای ما که سالها سابقه تدریس و کار معلمی داریم نیز آزمون ورودی را حذف کنند”.

آموزش‌دهندگان نهضت از روزهای پایانی سال ۱۳۹۸، با ارسال پیامک با نمایندگان مجلس خواسته‌های خود را طرح کردند؛ آنها از نمایندگان خواستند که شرایط نامناسب و بلاتکلیفی آموزش دهندگان را درک کنند.

این شهروندان همچنین گفتند: “هنوز آزمون لغو نشده و قرار است خرداد برگزار شود؛ این درحالیست که مصوبات مجلس بر لزوم جذب آموزش‌دهندگان تاکید دارند و تعدادی از این آموزش‌دهندگان هم‌اکنون به صورت حق‌التدریس مشغول به کار هستند”.

تجمع اعتراضی آرایشگران استان کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, بیش از ۱۰۰ تن از آرایشگرهای شهرستان بویراحمد در مقابل استانداری و بعد از آن جلوی اتاق اصناف این شهرستان برای بازگشایی آرایشگاه های خود تجمع کردند. 

براساس اعلام بارانی غلامپور, نایب رئیس اتاق اول صنف آرایشگاه های مردانه و زنانه شهرستان بویراحمد: “اعضای این صنف طی این مدت دچار مشکلات زیادی شده اند و جدا از تجمع های حضوری این افراد جلوی اتاق اصناف روزانه تماس های زیادی به ما می شود که خواستار بازگشایی مغازه های خود هستند و یا اینکه به ما اعلام می کنند که به دلیل نداشتن اجاره مغازه های خود مجبور به تخلیه شده اند”.

نائب رئیس اول صنف آرایشگاه های مردانه و زنانه شهرستان بویراحمد همچنین افزود: “این افراد ۱۱ ماه تلاش کردند که اسفند نتیجه کار خود را ببینند اما متاسفانه بحث بیماری کرونا و تعطیلی پیش آمد و ما نامه های زیادی به استانداری، بهداشت محیط، دانشگاه علوم پزشکی ارسال کردیم اما هنوز دستور بازگشایی ندادند”. 

غلامپور ادامه داد: “بیش از ۲۰ درصد آرایشگاه های ما زنان سرپرست خانوار هستند که این افراد منبع درآمد دیگری برای گذراندن زندگی ندارند”.

وی تاکید کرد: “تعدادی آرایشگاه بوده اند که در این مدت به دلیل نداشتن اجاره مغازه خود تخلیه کردند برای نمونه آرایشگاهی در هجرت ۲ یاسوج داریم که آرایشگر بخاطر نداشتن اجاره، قصد تخلیه مغازه را داشته اما چون طبقه بالای این مغازه منزل مسکونی او بوده صاحب مغازه به او گفته که مغازه و خانه با هم هستند اگر مغازه تخلیه شود خانه را هم باید تخلیه کنید”.

“باز علی قانع” رئیس صنف آرایشگاه های مردانه و زنانه شهرستان بویراحمد اظهار کرد: “آرایشگاه های زنانه و مردانه با شیوع ویروس کرونا بیش از ۲ ماه است که تعطیل شدند و هنوز اجازه باز شدن هیچ آرایشگاهی داده نشده است”.

وی تاکید کرد: “این افراد اکثراً اجاره ای با اجاره های بالا هستند و با این تعطیلی و نداشتن درآمد توان پرداخت اجاره مغازه های خود و هزینه زندگی را نداشته و بیکار هستند”.

تجمع اعتراضی رانندگان اتوبوسهای درون شهری قم 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از صدا و سیما, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از رانندگان و مالکان اتوبوس‌های درون شهری قم در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود، در مقابل ساختمان سازمان اتوبوسرانی این شهر دست به تجمع زدند.

معترضان خواسته های خود را پرداخت مطالبات مربوط به سال ۱۳۹۸، پرداخت بسته های حمایتی و معیشتی و همچنین پرداخت بیمه بیکاری، عنوان کردند.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری روانسر

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران شهرداری روانسر نسبت به عدم دریافتی حقوق و مطالبات چندین ماه خود دست به اعتراض زدند.

براساس این گزارش, بیش از ۲ ماه حقوق کارگران شهرداری روانسر در استان کرمانشاه و همچنین عیدی « معادل ۲ ماه حقوق » آنها پرداخت نشده است.این اعتراضات در حالی است که به گفته کارگران مسئولین شهرداری بارها وعده پرداخت مطالبات آنها را داده اند اما تاکنون از عمل کردن به این وعده ها سرباز زدند. 

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی عوارضی قم 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, ۲۲اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جمعی از کارگران اخراج شده از عوارضی‌های استان قزوین در مقابل ساختمان  وزارت راه و شهرسازی تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

امروز چندمین بار متوالی است که کارکنان عوارضی‌های قزوین در تهران تجمع می‌کنند.

فروردین ماه ۱۳۹۹,  پیامکی به ۵۱ نفر از کارکنان عوارضی‌های قزوین ارسال شده و از آنها خواسته شد که خود را به بیمه بیکاری معرفی کنند، در صورتی که سال ۱۳۹۸ به آنها وعده داده شده بود که جذب سازمان راهداری می‌شوند. 

 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانکارمندان دولتکارگران ایرانتجمعات اعتراضی معلمان در ایرانمطالبات کارگران در ایرانتجمعات کارگران در ایرانزغال سنگ کرمانحق استخداماستانداری بویراحمدبیمارستانمرکز صداوسیمای استان مرکزیکارمندکارمندان در ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمطالبات کارگران ایرانکارگران معدن زغال سنگ کرمانزغال سنگ استان کرماناتوبوسهای درون شهریمطالبات کارگرینقض حقوق شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی کارگرانعوارضعوارضیکارگران معدنمعوقات مزدی کارگران ایرانصداوسیمااتوبوس درون شهریمعوقات مزدیاتوبوس رانیاتوبوسرانیشرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهنهضت سوادآموزیمعوقات مزدی کارگرانمعلمان نهضت سوادآموزیسازمان صداوسیماعوارض استان قماستان قزوینتجمعات کارگریآرایشگرمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانکارگران معدن در ایرانشرکت زغال سنگ کرمانکادر بهداشت و درمانبیمه بیکاریتجمعات اعتراضیشهرداریتجمعات اعتراضی در ایرانسازمان صدا و سیماتجمعات روز جهانی کارگرمعوقات مزدی در ایرانعوارضی قزوینمعوقات مزدی کارگران شهرداریصنایع پتروشیمی ماهشهراشتغال کارگراناستخدامنهضت سواد آموزیتجمعات کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانکارگر اخراجیمعوقات مزدی شهروندان در ایرانکارگران معدن زغال سنگدانش یاران نهضت سوادآموزیپرستاران بندرماهشهراستخدام در اداراتمعوقات کارگریاتوبوستجمعات اعتراضی روز جهانی کارگربندرماهشهرکارگران ایرانیمعدن زغال سنگ کرمانآزمون جذبسازمان اتوبوسرانی شهرداری یاسوج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: