•                    
  •                  
شنبه , ۰۲ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, سپتامبر 24

گزارشی از تجمع اعتراضی در شهرستان لردگان و اعتراض به ابتلای تعداد بسیاری به ویروس ایدز

0
650

حقوق بشر در ایران – روز جاری, تجمع اعتراضی شهروندان شهرستان لردگان و روستای چنار محمودی از توابع استان چهار محال و بختیاری که در اعتراض به عدم رعایت بهداشت و در مرکز بهداشت روستای چنار محمودی, که بهیار آن مرکز بدلیل استفاده از یک سرنگ برای گرفتن خون از افراد برای آزمایش خون و تست قند و چربی استفاده کرده بود و همین امر منجر به آلوده شدن تعداد بسیاری زیادی از سکنه این روستا به ویروس ایدز HIV شده است در پی حضور ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی و استفاده آنها از باتوم و گاز اشک آور و یورش به تجمع مسالمت آمیز شهروندان, به خشونت کشیده شد و بسیاری از این شهروندان معترض مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و راهی بیمارستان شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی شهروندان شهرستان لردگان در مقابل فرمانداری و مرکز بهداشت این شهرستان پس از حضور تعداد بسیاری از نیروهای یگان ویژه انتظامی برای برخورد با این شهروندان معترض که اعتراض آنها به بی توجهی مسئولان وزارت بهداشت و مرکز بهداشت شهرستان لردگان و روستای چنار محمودی که به دلیل استفاده ۱ سرنگ برای تزریق و خون گیری از افراد برای آزمایش خون استفاده شده بود و در نتیجه باعث ابتلای بیش از ۳۰۰ تن از اهالی این روستا به بیماری ایدز HIV شد در نتیجه این مشکل حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در مقابل تجمع اعتراضی این شهروندان زمینه ساز درگیری فیزیکی و زد و خورد میان شهروندان معترض و نیروهای انتظامی شد. 

براساس این گزارش و با توجه به ویدئوهای منتشره در فضای رسانه ای, شهروندان شهرستان لردگان, از توابع استان چهارمحال و بختیاری با حضور گسترده در سطح خیابانهای این شهرستان و تجمع اعتراضی در مقابل ارگانهای مسئول از قبیل فرمانداری, اداره بهداشت و درمان و سایر نهادهای مسئول در این زمینه خواستار پاسخگویی مسئولان به این فاجعه انسانی شدند. 

پس از گذشت لحظاتی از شکل گیری این تجمعات و با توجه به صف آرایی نیروهای یگان ویژه انتظامی یا پلیس ضد شورش باعث شعله ور شدن خشم شهروندان در مقابل در خواست آنها از مسئولان برای پاسخگویی شد که نیروهای انتظامی با توسل به ماشینهای آب پاش, گاز اشک آور  و ضرب و شتم با باتوم و در مواردی هم با هجوم های گسترده به جمعیت تظاهرات کنندگان اقدام به ضرب و شتم این شهروندان کردند که در نتیجه آن تعداد بسیاری از این شهروندان معترض با سر و صورت زخمی و خون آلود راهی بیمارستان شدند. 

ماجرای این اعتراضات از هفته گذشته آغاز شد که در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸, شماری از ساکنان روستای چنار محمودی در شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده و نسبت به مبتلا شدن تعداد زیادی از ساکنان این روستا به ویروس ایدز HIV اعتراض کردند.

علت اصلی شعله ور شدن خشم شهروندان در روستای چنار محمودی و چهارمحال و بختیاری  صحبتهای  وزیر بهداشت دولت حسن روحانی بود که وی در تاریخ ۱۰ مهرماه، در یک ادعای دروغ گفته بود علت مبتلا شدن اهالی به بیماری ایدز، وجود کانون HIV، وجود معتادان تزریقی و افراد با روابط نامطلوب در روستای چنار محمودی بوده است که این اظهارات خشم اهالی را برانگیخت.

در پاسخ به صحبتهای وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی یک از شهروندان ساکن روستاییان چنار محمودی در استان چهار محال و بختیاری در ویدئویی که منتشر شد اعلام کرد; 

برای چی دولتمردان ما باید بگویند روستای ما ۲۴۰ تا معتاد داشته نمی‌دانم ۴۰ تا تزریقی داشته از کجا می‌گویند اینجا ۴۰ تا تزریقی داریم هر جای دنیا بگویید معتاد دارد اما وقتی می‌گوید ۴۰ تا تزریقی دارد بیاید به ما ثابت کند به ما ثابت کند.

این شهروند همچنین اضافه می‌کند: می‌خواهند زیر بار این گندی که به‌ بار آورده‌اند نروند.»

جوان دیگری گفت: «دولتمردان ما می‌گویند اینها معتادند ۳۰۰ نفر به این ویروس آلوده شده‌اند.»

این شهروند در خاتمه گفت; در تاریخ ۱۰ مهرماه ۱۳۹۸، اهالی روستای چنار محمودی, از توابع استان چهارمحال و بختیاری,  در حرکتی اعتراضی نسبت به اقدام مسئولین بهداشت این منطقه برای تزریق ویروس آلوده ایدز به اهالی روستا مقابل ساختمان مرکز بهداشت این روستا و فرمانداری لردگان تجمع کرده و دست به تجمع زدند.

همچنین به گفته شهروندان دیگر، در این عمل ضد انسانی نزدیک به ۳۰۰ نفر از اهالی روستا در اثر تزریقات مرکز بهداشت به ویروس ایدز آلوده شده‌اند. 

در همین حال محمد خالدی سردشتی,  نماینده لردگان در مجلس در گفت‌وگو با رسانه های داخلی ایران ضمن اشاره به  با اشاره به اخبار منتشر شده در خصوص تجمع مردم روستای چنار محمودی از توابع لردگان استان چهار محال و بختیاری در اعتراض به ابتلای افرادی به ویروس به گفته این مقام مسئول “ناشناخته” در پی استفاده از سرنگ آلوده بیان کرد: چند روز پیش گزارشات مشکوکی در این روستا دیده شد و بنده شخصا با وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در این زمینه صحبت کردم و قرار شد بازرس ویژه برای بررسی بیشتر به منطقه اعزام شود.

وی در ادامه اظهار کرد: تمام بخش‌های استان و مجمع نمایندگان درگیر این موضوع هستند و جلسات مکرری از هفته گذشته تاکنون در این زمینه برگزار شده و گزارشات ضد و نقیضی در این خصوص ارائه شده است. در برخی از گزارشات بیان شده که افراد مبتلا به ویروس مشکوکی هستند. آزمایش‌های مختلف نتایج متفاوتی داشته است. ما این موضوع را به طور جدی دنبال می‌کنیم. مردم باید آرامش خود را حفظ کنند.

نماینده شهرستان لردگان در ادامه تاکید کرد: از بعد کارشناسی و علمی باید به طور دقیق آزمایش‌ها بررسی شود و اگر به قطعیت برسیم به اطلاع مردم خواهیم رساند. تاکنون گزارشات دقیق نیست و جواب قطعی داده نشده است. پس از جمع‌آوری تمامی گزارش‌ها می‌توان پاسخ قطعی داد که ابتلای افراد به چه ویروسی است.

همچنین دکتر کامیار علایی از مدیران انستیتوی بین‌المللی سلامتی و آموزش در آمریکا در گفتگو با صدای آمریکا اعلام کرد؛  در یک روستای کوچک که میزان همه‌گیری باید کم باشد، بروز تعدادی موارد در یک مقطع زمانی می‌تواند نشانه همه‌گیری باشد. طبق بررسی ما، جمعیت این روستا یک هزار و ۴۹۸ نفر است و اگر بر فرض حداقلی، ۲۶ نفر هم مبتلا شده باشند حداقل دو درصد گرفتار ایدز شدند. 

کامیار علایی افزود که با توجه به شیوه یک در هزار اچ‌آی‌وی در ایران، این درصد از گسترش در یک روستا، میزان ۲۰ برابر متوسط در ایران است که بیش از طریق گسترش روش‌های معمولی، نشانی از یک مشکل سیستماتیک بیرونی محسوب می‌شود.

سرکوب و ضرب و شتم و رفتارهای قهر آمیز بر علیه شهروندان روستای چنار محمودی  در شهرستان لردگان از توابع استان چهار محال و بختیاری در حالی صورت گرفته که برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

همچنین در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی با شهروندان ساکن روستای چنار محمودی در شهرستان لردگان از توابع استان چهار محال و بختیاری از جمله مصادیق بارز نقض حقوق بشر و گسترش سرکوب آزادی بیان در ایران می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.